logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wiosenna zmiana na Starym Rynku




Do 31 marca br. zakończą działalność ogródki zimowe w obrębie zrewitalizowanego Starego Rynku i okolicznych ulic. Właściciele już składają wnioski o montaż ogródków letnich. Pierwsze rozstawiane będą już od 1 kwietnia. W tym roku sezon letni potrwa zdecydowanie dłużej. Stary Rynek zyskał już wiosenny wystrój.


Do końca marca restauratorzy mają czas na demontaż ogródków zimowych z obszaru Starego Rynku i pozostałych ulic Bydgoszczy. Od 1 kwietnia rozstawiane mogą być już pierwsze ogródki letnie na terenie miasta. Na samej płycie Rynku natomiast parasole, krzesła i stoliki pojawią się w połowie kwietnia. Kremowe parasole, które co roku rozstawiane są w centrum miasta przeszły niezbędne naprawy i zostały oczyszczone.

Wydłużamy sezon, opłaty bez zmian

W poprzednich latach sezon na ogródki letnie kończył się pod koniec września. W związku jednak z tym, że jesienią coraz dłużej utrzymuje się dobra pogoda, wydłużamy termin działalności ogródków letnich do końca października. Tym samym ogródki zimowe będą rozstawiane dopiero w listopadzie. Do tej pory w ZDMiKP złożonych zostało ponad 30 wniosków o podpisanie umowy na dzierżawę terenu pod ogródki letnie na terenie miasta. Co roku wydajemy ponad 70 tego rodzaju umów. W tym roku opłata za działalność ogródków letnich dla dzierżawców pozostaje bez zmian. Utrzymane zostaną preferencyjne stawki z poprzednich lat:

  • 1 zł za 1m² za dzień dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu
  • 0,10 zł za 1m² za działalność ogródków nie prowadzących sprzedaży alkoholu.

Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy terenu pod ogródki letnie dodany zostanie podatek VAT, płatny zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami. Zainteresowane osoby nadal mogą występować do ZDMiKP z wnioskiem o dzierżawę.

Najlepsze standardy

Warto przypomnieć, że standardy estetyczne ogródków sezonowych zostały wypracowane przez Plastyka Miejskiego podczas rewitalizacji Starego Rynku. Przy aranżacji ogródka trzeba więc wykorzystać żywe kwiaty. Forma ogródka musi być też maksymalnie lekka i stylistycznie dopasowana do miejsca, szczególnie do historycznej części miasta. Użyte stoliki i krzesła powinny być w charakterze mebli kawiarnianych. Zakazane jest używanie wszelkich plastikowych, nietrwałych i nieestetycznych rozwiązań. W związku z powyższym, przed wystąpieniem z wnioskiem do ZDMiKP, należy uzyskać pozytywną opinię Plastyka Miejskiego.

Bratki w donicach

W trakcie rewitalizacji Starego Rynku postawiliśmy na wykorzystanie naturalnych materiałów, rozwiązania podnoszące estetykę i dostępność placu dla osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczenie ruchu pojazdów. Ustawiliśmy 20 mniejszych donic na  kwiaty, 15 dużych donic na kompozycje roślinne z krzewami, zawiesiliśmy na lampach 15 ampli na  kwitnące rośliny zwisającymi. Dosadziliśmy dwie 15-letnie lipy – na większą liczbę drzew o rozbudowanym systemie korzeniowym nie zgodziły się służby konserwatorskie. W ostatnich dniach donice zyskały też wiosenny wystrój m.in. za sprawą bratków. Prace agrotechniczne wykonano też przy skwerze otaczającym ratusz oraz zasadzonych lipach.