logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Węzeł Szarych Szeregów. Wkrótce rusza modernizacja. Raport nr 3
W sobotę (14 lipca) rozpoczną się duże prace budowlane związane z modernizacją węzła tramwajowego na Kapuściskach. Zmienią się trasy kilku linii tramwajowych. Po zakończeniu inwestycji pasażerowie zyskają nowe połączenia tramwajowe. Zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów w obrębie skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego.


Prace ruszą w przyszłą sobotę  (14 lipca). Ich zakres jest tak duży, że ruch tramwajów na górnym tarasie miasta zostanie zawieszony. Wymienione zostaną torowiska, powstaną nowe rozjazdy. Zupełnie przebudowane zostaną perony i skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego-Bełzy-Szpitalna.

Nowe rozwiązania

Rozbudowa węzła umożliwi między innymi kierowanie  tramwajów z ulicy Wojska Polskiego (od strony centrum)  na Szpitalną. W ten sposób linie, które będą kursować nowym torowiskiem po Kujawskiej  zyskają możliwość dojazdu na Glinki. Przygotowany projekt uwzględnia także budowę infrastruktury rowerowej, modernizację oświetlenie, kanalizacji  deszczowej i jezdni. Nowe przystanki i chodniki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sygnalizacje na najważniejszym węźle na Kapuściskach zostaną  włączone w system ITS, który nadaje priorytet komunikacji miejskiej. Bardzo ważnym elementem projektu jest przebudowa pętli przy ul. Magnuszewskiej. Na niej również będą mogły zawracać składy jadące zarówno od węzła Szarych Szeregów jaki i od strony ronda Kujawskiego.

Prace budowlane pochłoną 65 mln zł. Prowadzić je będzie firma ZUE. Zakończenie całej inwestycji  planowane jest jesienią przyszłego roku. Wcześniej zapewniony ma być przejazd tramwajów na osiedla Kapuściska i Glinki (czerwiec 2019).

Jak dojechać?

Linie tramwajowe nr 2,4 i 7 zostaną skierowane do pętli Babia Wieś. Linia nr 8 zawracać ma natomiast do zajezdni tramwajowej. Linia nr 9 zostanie zawieszona. Dojazd na Kapuściska zapewnią linie zastępcze Za T7 (z mostu Kazimierza Wielkiego) i za T8 ( z ronda Toruńskiego) oraz linia autobusowa nr 59.   Na Glinki będzie można  dojechać autobusem linii nr 68, a na Wzgórze Wolności m.in. linią 69.  Szczegóły zmian i rozwiązania taryfowe są opisane na stronie ZDMIKP.

Więcej inwestycji

Warto podkreślić, że cały projekt uwzględnia wiele uwag bydgoszczan zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych. Przebudowa węzła na Szarych Szeregów i pętli na Magnuszewskiej to jeden z elementów dużego projektu zakładającego poprawę obsługi komunikacyjnej osiedli górnego tarasu Bydgoszczy (Wzgórze Wolności, Wyżyny, Kapuściska). Wcześniej rozstrzygnęliśmy przetarg na zakup 21 nowych tramwajów.  Wiosną rozpoczęły się  prace na pętli Kapuściska. Trwają przygotowania do wyboru wykonawcy rozbudowy ul. Kujawskiej.

Ważne liczby:

 

  •  Koszt inwestycji – 65 mln zł
  • Gwarancja – 8 lat
  • Zakończenie prac – jesień 2019