logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend w mieście / 19-21.11
To będzie weekend pełen kultury. Będą koncerty i spektakle dla dzieci i dorosłych widzów. Oprócz tych łatwych i przyjemnych, poruszane będą także tematy ważne i trudne. Ale co najważniejsze, w tę sobotę ruszy coś, na co wszyscy bardzo czekali. Salon Bydgoszczy rozbłyśnie i znów „odpalimy” Bydgoski Jarmark Świąteczny!


KONCERTOWO W FILHARMONII
19 – 20 listopada / Filharmonia Pomorska
W piątek - Maestro w Bydgoszczy, czyli nadzwyczajne uroczystości zainicjowane i organizowane przez bydgoskie instytucje artystyczne (Filharmonię Pomorską i Akademię Muzyczną) z okazji Jubileuszu 85. urodzin Jerzego Maksymiuka, hołd środowiska muzycznego regionu kujawsko-pomorskiego oddany jednemu z największych artystów przełomu wieków XX i XXI. O godz. 19:00 odbędzie się koncert symfoniczny pod batutą Mistrza i inauguracja albumu pt. „Maestro w Bydgoszczy”, nowego wydawnictwa Filharmonii. W sobotę tradycyjnie coś dla najmłodszych, tj. Akademia Wiolimisia – koncert dla dzieci w wieku od 3 do 6 roku życia (godz. 11:00) i Od brzuszka do uszka maluszka – koncert dla niemowląt, małych dzieci do 2 roku życia oraz kobiet w ciąży (godz. 12:30).

FESTIWAL PRAPREMIER TRWA
20 listopada / Teatr Polski
Bydgoski teatr w sobotę o godz. 19:00 zaprasza na Rezydencję Jana Jelińskiego w ramach trwającego wciąż Festiwalu Prapremier. Spektakl tylko dla widzów dorosłych, bo reżyser (Jan Jeliński) wziął się za temat, który pozostaje nieprzepracowany przez polskich twórców teatralnych – pornografię.

SOBOTA W OSTROMECKU
20 listopada / Pałac Nowy w Ostromecku
Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z prof. Jarosławem Dumanowskim, który wydał fascynujące kompendium na temat dawnej kuchni związanej z Bydgoszczą. To już o godz. 16:00. A o godz. 17:00 odbędzie się Koncert Muzyki Polskiej – wystąpią Monika Agatowicz, Natalia Agatowicz, Andrzej Zawadzki. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

PIOSENKI O ŚMIERCI
20 listopada / Miejskie Centrum Kultury
Kolejny koncert, na który zaprasza Miejskie Centrum Kultury to „Muzyczna opowieść o rzeczach ostatecznych” - koncert Akademii Głosów Tradycji. Pieśni powstały na bazie dawnych legend i podań. Ich wspólnym mianownikiem jest temat dramatycznych losów ludzkich. Będą to pieśni opowiadające o morderstwach, dzieciobójstwie, zdradzie, karze za zbrodnie, śmierci z żalu, z miłości i…. weselu. Spektakl nie jest przeznaczony dla dzieci. Start o godz. 19:00.

KOLOROWY MUSICAL DLA DZIECI
20 – 21 listopada / Teatr Kameralny
Co to jest wolność? Jak rodzi się przyjaźń? Czy różnice powinny nas dzielić, czy łączyć? W pięknym spektaklu pełnym muzyki, zabawy, kolorów i przekomarzania się, widzowie mają okazję poznać odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Teatr Kameralny zaprasza dzieci w wieku 5+ na premierę nowego spektaklu: „Adonis ma gościa”. Sztuka autorstwa Freda Apke w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i Rafała Supińskiego będzie niezwykłym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Opowieść angażuje i zachęca do aktywnego udziału w spektaklu.

POCZUJ MAGIĘ ŚWIĄT
20 listopada – 22 grudnia / Stary Rynek, Mostowa
20 listopada od godz. 12:00 zapraszamy na Bydgoski Jarmark Świąteczny. Spotkacie tam kilkudziesięciu wystawców oferujących m.in. oryginalne rękodzieła, ozdoby świąteczne i nietuzinkowe inspiracje na gwiazdkowe prezenty. Spróbujecie aromatycznych wigilijnych potraw i wypieków, napijecie się grzańca lub gorącej czekolady. A po południu posłuchacie występów uzdolnionych artystów, którzy swoją muzyką wprowadzą Was w wyjątkowy, świąteczny nastrój. Na miejscu czeka moc atrakcji: zimowe wesołe miasteczko z ciuchcią dla dzieci i rollercoasterem, pałac luster, śnieżna kula, stuletnia karuzela wenecka o niepowtarzalnym klimacie i młyńskie koło, z którego będziecie mogli popatrzeć na Bydgoszcz z nieco innej perspektywy (wstęp na atrakcje będzie biletowany). O godz. 16:30 tradycyjnie rozświetlimy choinkę wraz z iluminacjami i wspólnie rozpoczniemy sezon świąteczny.

KONCERT NAJZDOLNIEJSZYCH
do 21 listopada / Opera Nova
Do 21 listopada trwa II Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego. Organizatorami Konkursu są: Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Stowarzyszenie im. Bogdana Paprockiego oraz Opera Nova. Jest to druga edycja konkursu wokalnego w północnej Polsce o tak wysokiej randze - trzy etapy, finał z orkiestrą. W Jury Konkursu zasiedli artyści, którzy swój kunszt potwierdzili na największych scenach operowych świata. Koncert laureatów w niedzielę o godz. 18:00.

MUZYCZNE PERŁY
21 listopada / Hangar Kultury
„Bolero" Ravela i „Preludium deszczowe” Chopina to tylko niektóre słynne klasyczne utwory, które usłyszymy w Hangarze Kultury na wyjątkowym koncercie w wykonaniu bydgoskich filharmoników. O godz. 11:00 – koncert dla seniorów, o 13:00 – dla dzieci. Wydarzenie wybrali mieszkańcy w głosowaniu w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Wstęp wolny.