logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ważna instytucja wraca do Bydgoszczy
W Bydgoszczy ponownie zlokalizowana będzie delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ostatnich latach nad Brdą działał tylko wydział zamiejscowy delegatury ABW w Gdańsku.


W Bydgoszczy istniała już w przeszłości delegatura ABW, ale w 2017 roku została zlikwidowana. Od 1 lipca br. zacznie działać ponownie.
- Decyzja ta ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza ze względu na obecność wielu jednostek wojskowych, w tym NATO, w naszym województwie, szczególnie w Bydgoszczy, co naraża nas na działania rosyjskich i białoruskich służb specjalnych. To ważne przywrócenie odpowiedniego statusu dla naszego miasta. Delegatura w Bydgoszczy została likwidowana przez poprzedni rząd w 2017 roku – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

Bydgoska delegatura będzie szóstą działającą w naszym kraju. Delegatury ABW działają już w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Białymstoku.
Przypomnijmy, że do zadań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego należy m.in. rozpoznawanie zagrożeń terrorystycznych i zapobieganie nim.