logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Walentynkowy tramwaj zakochanych
Z okazji zbliżających się Walentynek już w najbliższą niedzielę (11 lutego) ZDMiKP uruchamia specjalną linię „W”. Będzie to wspaniała okazja na podróż zabytkowym tramwajem ze swoją drugą połówką.


Do Polski obchody walentynkowe trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność uzyskały jednak dopiero w latach 90. XX wieku. Święty Walenty to postać owiana tajemnicą, wokół której narosło mnóstwo legend i przesądów. Dzień zakochanych świętujemy 14 lutego na całym świecie.

W Bydgoszczy Walentynki zainaugurujemy już 11 lutego (niedziela) tradycyjnie przygotowanym zabytkowym tramwajem ozdobionym dziesiątkami serduszek, który kursować będzie co 60 minut. Walentynkowa inicjatywa miasta i ZDMiKP jak co roku spotyka się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców.

Walentynkowy Tramwaj oznaczony literą "W" będzie kursował na trasie: Bałtycka - Jagiellońska - Dworzec Główny - Rycerska. Odjazdy, co 60 minut:
•z Bałtyckiej: od 10:00 do 16:00,
•z Rycerskiej: od 10:35 do 16:35.

W pojeździe będzie obowiązywała standardowa taryfa opłat ZDMiKP. Wszyscy pasażerowie posiadający okresowe bilety sieciowe będą mogli podróżować bez dodatkowych opłat. W podróż czerwoną ”enką” z 1960 roku najprzyjemniej wybrać się ze swoją drugą połową.

Serdecznie zapraszamy zakochanych, miłośników komunikacji i wszystkich, którzy chcą odbyć magiczną podróż zabytkowym tramwajem.

Warto wiedzieć:
• Zabytkowy tramwaj, którym będzie można podróżować w święto zakochanych, oznaczony jest jako „5N1" z numerem taborowym „68", który trafił do naszego miasta, z Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowej „KONSTAL" w Chorzowie w dniu 28 grudnia 1960 roku. Służbę liniową objął w styczniu 1961 r. i dzielnie ją pełnił aż do końca stycznia 1992 roku. Następnie wraz z innymi wagonami z tej serii trafił do zaplecza gdzie pełnił funkcję wagonu technicznego. Na początku 1996 roku wagon przeszedł gruntowny remont i 3 lipca 1996 roku w rocznicę 100-lecia trakcji elektrycznej w Bydgoszczy ponownie wyruszył na trasę jako wagon historyczny.
• Warto wspomnieć że w latach 60÷80 przedsiębiorstwa komunikacyjne w Polsce znacznie modernizowały tego typu wagony poprzez przebudowę nadwozia, podwozia, wymieniany aparatury elektrycznej, przystosowywania do jazdy jednokierunkowej, wbudowywano elektryczne napędy drzwiowe itp. Nasz wagon zawsze pozostał w oryginalnej postaci i jest jeden z nielicznych postaci jaki opuścił fabrykę w Chorzowie.