logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Walczymy o wysoką frekwencję
10 tys. zł otrzyma gmina ze Stowarzyszenia „Metropolia Bydgoszcz”, która w wyborach prezydenckich, 28 czerwca odnotuje najwyższą frekwencję. Celem akcji jest mobilizacja ponad pół miliona wyborców i zachęcenie ich, by w najbliższą niedzielę wzięli udział w wyborach głowy państwa.


Akcję profrekwencyjną kierujemy do 600 tys. mieszkańców Bydgoszczy i 17 okolicznych gmin: Barcina. Białych Błót, Dąbrowy Chełmińskiej, Dobrcza, Kcyni, Koronowa, Łabiszyna, Mroczy, Nakła nad Notecią, Nowej Wsi Wielkiej, Osielska, Pruszcza, Rojewa, Sicienka, Solca Kujawskiego, Szubina i Żnina.

Chcemy, aby mieszkańcy Metropolii Bydgoszcz mieli świadomość, że każdy pojedynczy głos ma znaczenie. Wzięcie udziału w wyborach prezydenckich to jedno z najważniejszych praw i przywilejów wszystkich Polaków. Śmiało możemy powiedzieć, że w niedzielę, 28 marca obchodzić będziemy święto demokracji.

Z tej okazji przygotowaliśmy konkurs, w których wygrają przede wszystkim Ci, którzy w niedzielę oddadzą swój głos. Dodatkowo gmina, która osiągnie najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich otrzyma 10 tys. zł na dofinansowanie wydarzenia o charakterze rozrywkowym.

W  przypadku zarządzenia drugiej tury wyborów, wsparcie finansowe zostanie przekazane gminie, w której średnia frekwencja z obydwu tur będzie najwyższa. Środki na sfinansowanie nagrody pochodzą ze składek członkowskich Stowarzyszenia.

Warto wiedzieć
Wybory prezydenckie w Polsce cieszą się wysoką frekwencją. Pięć lat temu w pierwszej turze, ogólnopolski wynik wyniósł 48,96%, a w drugiej turze – 55,34 %. Rekord frekwencji miał miejsce w 1995 roku, kiedy to w obu turach frekwencja przekroczyła 60%. W 2015 roku frekwencja w naszym mieście wyniosła 57,56% (II tura).