logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wakacje w mieście 2022
Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Przez cały sezon wakacyjny na dzieci i młodzież czekają różnego rodzaju warsztaty i zajęcia, które proponują bydgoskie instytucje kultury. Będą pokazy filmowe, koncerty i spektakle improwizowane. Warto też zajrzeć na bydgoskie pływalnie czy orliki i spędzić czas aktywnie – zupełnie za darmo!


KULTURA

KLAUN I KONCERTY NA STARYM RYNKU
Lipiec i sierpień / godz. 13:00 i 17:00 / Stary Rynek

Po raz trzeci w wakacyjne soboty i niedziele mieszkańcom i gościom,  odpoczywającym na Starym Rynku lub w pobliskich restauracjach, czas umilać będą dźwięki muzyki lub rowerowe pokazy klauna – w każdą sobotę i niedzielę lipca i sierpnia, zawsze o godzinie 13.00  oraz 17.00. To tradycja, zapoczątkowana w pandemicznym 2020 roku, kiedy nie można było organizować wielkich koncertów i eventów. Wniosła ona trochę radości w przestrzeń miasta i  spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno  gości jak i turystów.

Klaun będzie bawił najmłodszych 16 i 17 lipca o godz. 17:00 oraz 9 i 30 lipca, i 28 sierpnia o godz. 13:00. Pozostałe wydarzenia będą związane z muzyką. Wielu wykonawców to młodzi ludzie - studenci  lub absolwenci Wydziału Edukacji Muzycznej UKW lub Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.  Jak sami mówią, dzięki muzykowaniu w otwartej przestrzeni miasta nabierają nowych doświadczeń, które są inne od tych nabywanych w salach koncertowych. Nie zabraknie koncertów kapel podwórkowych - Cynamonów oraz Bydgoskiej Ferajny i prawdziwych streetowych artystów, dla których ulica jest codzienną sceną muzyczną.

  • Muzeum Okręgowe Bydgoszcz

EXPLOCZWARTKI - WARSZTATY PLASTYCZNE W LEŚNEJ SCENERII
Lipiec i sierpień / Exploseum

W każdy czwartek wakacji Exploseum zaprasza na Exploczwarki - warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży w leśnej scenerii. O godz. 10:30 - Garncarstwo i rzeźba, o 13:30 - Warsztaty z tworzenia świec, a o 15:30 - z tworzenia mydełek. Zajęcia są przeznaczone dla uczestników w wieku 10-18 lat; osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Koszt: 10 zł / warsztat. Obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: 783 100 703. 

WAKACYJNA STREFA WOLNEGO CZASU
Sierpień / Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4

W każdy wtorek i czwartek sierpnia, w godzinach od 10.30 do 16.30 przy budynku Europejskiego Centrum Pieniądza zapraszamy do Strefy Wolnego Czasu. Zrelaksuj się na leżaku, przy szumie wodnej kaskady, a przy okazji stwórz coś kreatywnego z pomocą animatora.

PLENEROWE ŚWIĘTO PAPIERU – IMPREZA PLENEROWA
21 sierpnia, godz. 12.00 - 16.00 / Galerii Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Impreza na świeżym powietrzu, inspirowana retrospektywną wystawą Leona Piesowockiego, ostatniego żyjącego artysty gen. Władysława Andersa. Podczas zajęć, uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda czerpanie papieru, poznają różnorodne techniki barwienia dekoracyjnego, a także na własnoręcznie wykonanym papierze stworzą oryginalne wzory (dla najmłodszych - papier bąbelkowy). Warsztaty dla uczestników od 4 roku życia. Bilet w cenie 5 zł.

  • Młyny Rothera

MIEJSKIE LATO – RODZINNE WEEKENDY NA TARASIE MŁYNÓW
Lipiec i sierpień / Taras Młynów Rothera

2 lipca w Młynach Rothera rozpoczął się cykl wakacyjnych wydarzeń pod hasłem „Miejskie Lato”. W planie warsztaty, animacje i pikniki popularnonaukowe. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny. Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

DJEMBE – WYDANIE WAKACYJNE
Lipiec i sierpień / Młyny Rothera

Młyny Rothera zapraszają na wakacyjną edycję dobrze już znanych i lubianych muzycznych warsztatów djembe. Nie trzeba być uzdolnionym muzycznie. Wystarczą ciekawość i otwartość. Poczujesz siłę bębniarskiego kręgu, uśmiejesz się do łez, nauczysz się klaskać i chodzić do rytmu oraz wokalizować dźwięki bębnów. Dowiesz się, ile pulsów schowało się w bicie i jakie dźwięki mieszkają w djembe. Sam przekonasz się, że bębnienie jest „zaraźliwe”. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich miłośników afrykańskich brzmień, od 10. roku życia. W wakacje spotkania odbędą się: 10, 24 i 31 lipca oraz 14 i 21 sierpnia. Godziny zawsze te same, tj. 11:00-13:00. Wstęp wolny. Organizator zapewnia bębny, ale można przyjść z własnym instrumentem. Na zajęcia obowiązują zapisy pod adresem: warsztaty@mlynyrothera.pl lub osobiście, w godzinach otwarcia Zaczynu (Młyny Rothera). Na warsztaty można zapisać się z tygodniowym wyprzedzeniem, w jednych zajęciach może uczestniczyć max. 20 osób. Należy podać: imię, nazwisko i wiek (w przypadku zapisywania dziecka) oraz telefon kontaktowy. Warsztaty poprowadzi Piotr Schutta – pedagog specjalny, pasjonat bębnów zachodnioafrykańskich, instruktor gry na djembe i dun-dunach.

  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

LETNIA AKADEMIA RECYKLINGU W BIBLIOTECE U BEŁZY
Lipiec i sierpień / Biblioteka Główna, ul. Stary Rynek 24

Wydarzenie obejmuje cykl spotkań przeznaczonych dla dzieci od 4 do 10 lat. Udział jest darmowy. Zajęcia będą odbywały się w Bibliotece Głównej w godzinach od 10.00 do 13.00 we wszystkie środy lipca i sierpnia. Każdorazowo po warsztatach zaplanowano udział w zabawach, m.in.:
- Pokój zagadek „Stwór Nieczytek” – zabawa dla dzieci polegająca na rozwiązaniu szeregu zadań i wyjścia z pokoju zagadek.
- EkoPodchody w Bibliotece – zabawa oparta na zasadach tradycyjnych podchodów, polegająca na rozwiązywaniu zadań, aby przejść całą trasę i rozwikłać główną zagadkę.
- Zostań młodym kartografem – miniwarsztaty w Pracowni Regionalnej z tworzenia turystycznego planu Bydgoszczy.
Dla dzieci przygotowano również konkurs z nagrodami. Rozstrzygnięcie nastąpi na spotkaniu finałowym, podczas którego uczestnicy spotkają się z wyjątkowym gościem. Na Akademię obowiązują limitowane zapisy pod numerem telefonu: 512 806 564 / 52 33 99 248 lub mailowe: biblioteka@wimbp.bydgoszcz.pl.

FILMOWE WAKACJE Z PROJEKTOREM
Lipiec i sierpień / Biblioteka Główna, u. Stary Rynek 24

W czasie wakacji Biblioteka uruchamia przedpołudniowe seanse dla dzieci na Strychu. Proponuje filmy, które rozśmieszą, rozbawią i wzruszą. Zapraszamy w każdy poniedziałek i środę o godz. 10.00. Repertuar dostępny po zalogowaniu - tutaj. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze umówienie pod numerem tel.: (52) 33-99-227.

WAKACYJNE ZAJĘCIA DLA DZIECI

Lipiec i sierpień / Biblioteka Główna i filie

Biblioteka zaprasza na różnorodne zajęcia do Biblioteki Głównej, ale także do filii na terenie miasta. Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ

  • Miejskie Centrum Kultury

 

SPORT

W WAKACJE NA BASEN

Uczniowie bydgoskich szkół w czasie wakacji mogą pływać za darmo. Warunkiem bezpłatnego korzystania z miejskich pływalni jest okazanie ważnej legitymacji szkolnej. Baseny przyszkolne dostępne są bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14. Bydgoskie Centrum Sportu, które zarządza miejskimi pływalniami informuje również o terminach wakacyjnych przerw konserwacyjnych. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Uczniowie mogą bezpłatnie korzystać także z pływalni w Pałacu Młodzieży. Warunek jest ten sam – okazanie ważnej legitymacji szkolnej. Basen czynny jest w lipcu od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, a w weekendy 8-15. W sierpniu planowana jest przerwa techniczna.

AKTYWNE WAKACJE NA ORLIKACH

Przedstawiamy godzinowy harmonogram otwarcia 23 boisk na terenie miasta. Z obiektów mogą korzystać bezpłatnie osoby indywidualne i grupy. Zachęcamy mieszkańców, a przede wszystkim dzieci i młodzież do korzystania z miejskich boisk sportowych. Orliki przez całe wakacje będą czynne codziennie. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja obiektu, której można dokonać w godzinach otwarcia danego orlika. Harmonogram dostępny jest TUTAJ.