logo miasta - trzy kolorowe spichrze

W Myślęcinku ma powstać Biegunarium – jest przetarg
Ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę kompleksu wybiegów dla zwierząt okołobiegunowych w Myślęcinku. Zamieszkają w nim m.in. foki, pingwiny, niedźwiedzie i lisy polarne, rosomaki oraz renifery i woły piżmowe.


Leśny Park Kultury i Wypoczynku zakończył prace nad koncepcją tzw. Biegunarium w ubiegłym roku. Realizacja ambitnego projektu ma zostać zrealizowana w przeciągu dwóch lat. 05 lutego ogłoszony został przetarg na prace projektowe i budowlane (tryb „zaprojektuj i wybuduj”). Będzie to kolejna atrakcja w istniejącym Zoo, które obecnie poszerza swoją ekspozycje o gatunki spoza naszego kraju

Biegunarium ma znajdować się w tylnej części istniejącego Zoo. Jedna z największych stref ma być przeznaczona dla niedźwiedzi polarnych. Zajmie ona blisko 3800 metrów kwadratowych. Projekt będzie zrealizowany w głębi ZOO, obecnie teren ten zajmuje silnie zadrzewiony wybieg dla dzików i nieużytkowane tereny zielone. Na jego terenie znajdą się m.in. gawry, skały i basen. Cześć basenu ma być przeszklona, żeby można było oglądać pływające zwierzęta z poziomu obniżonego chodnika.

Kolejne dwa duże wybiegi powstaną dla reniferów i wołów piżmowych. Będą one rozdzielone wspólnym budynkiem mieszczącym stajnie oraz zaplecze gospodarcze. Cały teren przeznaczony pod te dwa gatunki zajmie ponad 3 tys. 900 m kwadr.

W południowej części znajdzie się z kolei strefa przeznaczona dla fok. Wybieg dla tych zwierząt będzie składał się głównie z dużego basenu zewnętrznego, wraz z mniejszymi powierzchniami suchymi. Uzupełni je budynek zaplecza technicznego. Część basenu ma zostać przeszklona, aby umożliwić zwiedzającym oglądanie fok pływających w akwenie.. Cały teren przeznaczony pod ten gatunek, to ok 1 tys. 400 m kwadr.

Podobną budowę ma mieć strefa dla pingwinów, ale zajmie ona znacznie mniej miejsca (niespełna 500 metrów kwadratowych). Podobnie jak dla fok, ich wybieg to basen oraz część sucha, z budynkiem zaplecza technicznego związanym z technologią basenową i filtracją wody.  Powierzchniowo najmniejszy teren zajmować będzie wybieg łączony dla lisów polarnych i rosomaków. Łączna powierzchnia terenu to ok 400 m kwadr.

Wszystkie wybiegi i baseny mają być zaaranżowane w sposób możliwie wiernie oddający naturalne środowisko zwierząt. Będą wyposażane w elementy dostosowane odpowiednio do potrzeb, trybu życia i aktywności w zależności od gatunku.

Całość zostanie uzupełniona szerokim chodnikiem dla zwiedzających o cechach promenady, tj. z małą architekturą w postaci licznych ławek czy koszy na odpadki, estetycznego ogrodzenia, tablic informacyjnych dot. prezentowanych zwierząt i oświetlenia zewnętrznego.

Powstanie także budynek wielofunkcyjny - na dwóch kondygnacjach będzie około 400 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Będzie tam zaplecze socjalne dla pracowników, punkt gastronomiczny dla zwiedzających, toalety ogólnodostępne oraz ambulatorium dla wszystkich zwierząt.

Ważne liczby:
Powierzchnia całego kompleksu wybiegów – 13 tysięcy metrów kwadratowych
Szacowany koszt inwestycji – 10 mln zł
Czas realizacji – 2 lata.