logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

W Bydgoszczy powstanie ekomural
Ogłaszamy konkurs na projekt i wykonanie muralu, który pojawi się na ścianie szczytowej jednego z wieżowców na bydgoskich Wyżynach. Tematyką będzie szeroko rozumiana ekologia. Na pomysły czekamy do 30 lipca. Zwycięzca otrzyma środki na wykonanie oraz nagrodę pieniężną.


Celem konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie muralu o tematyce ekologicznej, który będzie jednocześnie spełniał funkcje edukacyjne. Tematyka powinna nawiązywać do szeroko rozumianej ekologii – troski o środowisko naturalne, odpowiedzialności ludzi za miejsce w którym żyją.

„Płótnem” dla tego wielkiego obrazu będzie ściana szczytowa wieżowca przy ul. Feliksa Nowowiejskiego 1. Ściana ma 11,8 m szerokości i 34,2 m wysokości. Biorąc pod uwagę tę lokalizację warto uwzględnić w projekcie oddaloną perspektywę, z której przechodnie będą mogli oglądać projekt. Mural powinien nieść ekologiczny przekaz, jednocześnie powinien być wykonany w sposób trwały, przy użyciu ekologicznych farb o pozytywnym wpływie na otoczenie – oczyszczających powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń gazowych (na bazie fotokatalitycznych farb mineralnych).

- Jeden metr kwadratowy ekologicznej farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. - to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa – mówi Marek Iwiński, Plastyk Miasta.

Konkurs skierowany jest do profesjonalnych artystów tworzących murale, posiadających doświadczenie w tym zakresie i dorobek twórczy, który należy przedstawić w formie dokumentacji fotograficznej wraz z formularzem zgłoszenia udziału do konkursu. Uczestnikami konkursu mogą być indywidualni artyści lub zespoły autorskie.

Na pomysły czekamy do 30 lipca. Projekt z dopiskiem „Bydgoski Ekomural” należy przesłać mailowo na adres: m.iwinski@um.bydgoszcz.pl lub przynieść bezpośrednio do biura Plastyka Miasta – ul. Sielanka 8a, I piętro, pokój 6.

Zwycięzca konkursu otrzyma środki na wykonanie muralu do kwoty 50 000 złotych oraz nagrodę w wysokości 5 000 złotych, którą tym razem sponsoruje firma Onlybio.life. Na wykonanie pracy będzie miał czas do 15 października.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ.
Szczegółowych informacji udziela Plastyk Miasta – Marek Iwiński – tel. 52 58 58 177.