logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

VII Miejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu
Uczniowie bydgoskich szkół uczcili dziś pamięć ofiar Holocaustu. W ramach obchodów w Pałacu Młodzieży odbyły się warsztaty i wykłady przygotowane przez historyków i politologów. W uroczystościach udział wziął zastępca Prezydenta, Michał Sztybel.


Uroczyste obchody VII Miejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbyły się w czwartek, 13 lutego w Pałacu Młodzieży.  W odremontowanej sali widowiskowej, młodzież z VII i VIII Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowali spektakl pt. „No więc co miałam zrobić…?!” 

Młodzież mogła posłuchać wykładów i wziąć udział w warsztatach. Prelegentami byli m. in. Alex Dancyg , historyk, edukator, współpracownik Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, który wystąpił z wykładem „„Jak zbudować wspólną Pamięć?” . O prawach człowieka mówił z kolei dr Sławomir Drelich, politolog, etyk, adiunkt na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. 

O lokalnej społeczności żydowskiej opowiedział Damian Rączka, regionalista, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, który zaprezentował dzieje mniejszości żydowskiej mieszkającej z Fordonie do początku II wojny światowej. 

Na koniec uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Holokaust – zanik człowieczeństwa” dr hab. Ryszarda Mordarskiego, pracownika naukowego Instytutu Filozofii UKW. 

W obchodach VII Miejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu wziął udział Michał Sztybel, zastępca Prezydenta Bydgoszczy, a także przedstawiciele Rady Miasta Bydgoszczy: Lech Zagłoba - Zygler (wiceprzewodniczący) i Szymon Wiłnicki (wiceprzewodniczący) oraz radny Ireneusz Nitkiewicz. 

Warto wiedzieć: 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest na całym świecie 27 stycznia, czyli w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną. Święto uchwalone zostało 1 listopada 2005 roku przez ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez Nazistów.