logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Umowa na kolejny buspas
Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej podpisał umowę na budowę buspasa wzdłuż ul. Kolbego. Przebudowa ważnej ulicy będzie kosztować 11 mln zł. Dzięki niej zdecydowanie skróci się czas przejazdu w kierunku centrum oraz znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.


Buspas na ul. Kolbego znacznie ułatwi wyjazd z Osowej Góry autobusom linii nr 61 i 71. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę konstrukcji nawierzchni od ul. Kormoranów do ul. Grunwaldzkiej. Na całym odcinku powstać ma dodatkowy pas ruchu przeznaczony dla autobusów. Poza tym koncepcja zakłada korektę geometrii łuków poziomych, przebudowę skrzyżowań, budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, miejsc parkingowych oraz zatok autobusowych.
Najkorzystniejszą ofertę wykonania prac budowlanych w przetargu złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia.  Firma zadeklarowała wykonanie projektu i prac budowlanych w terminie 30 miesięcy oraz objęcie rozbudowanej ulicy 8-letnią gwarancją. Koszt inwestycji wyniesie  11 mln zł.

Wcześniej zawarto umowy na zaprojektowanie i budowę buspasów na ul. Gdańskiej od wiaduktu nad torami do pętli autobusowej w Myślęcinku (koszt 8mln zł) oraz wzdłuż Wałów Jagiellońskich (koszt  3,5 mln zł). Wszystkie zadania trafiły do realizacji w oparciu o środki unijne na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT).

Warto wiedzieć
Rozbudowa ulic Kujawskiej oraz Grunwaldzkiej również została połączona z budową buspasów. Trwa przetarg na wybór wykonawcy prac przy Kujawskiej. W środę (6 grudnia) przekazany zostanie natomiast plac budowy wzdłuż ul. Grunwaldzkiej.  Projektanci pracują też nad koncepcją rozbudowy ul. Nakielskiej, która na odcinku od Łochowskiej do wiaduktu również ma wzbogacić się o buspasy.