logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Uczciliśmy pamięć ofiar i bohaterów
79. lat temu w Europie zakończyła się II wojna światowa, największy w historii konflikt zbrojny. W Bydgoszczy oddaliśmy hołd ofiarom i uczciliśmy bohaterów tamtych wydarzeń.


Dokładnie 8 maja 1945 roku we francuskim Reims delegacja hitlerowskich Niemiec podpisała akt kapitulacji. II wojna światowa w Europie dobiegła końca. To największy konflikt zbrojny w historii świata, który pochłonął miliony ofiar. W środę (8 maja) w Bydgoszczy uroczystości z tej okazji rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy. W imieniu Miasta pod pomnikiem kwiaty złożył zastępca prezydenta Łukasz Krupa.
O godz. 14 w Katedrze Bydgoskiej odbyła się Msza Św., a po jej zakończeniu rozpoczęły się uroczystości patriotyczne na Starym Rynku. Odśpiewany został hymn państwowy, wysłuchaliśmy też apelu poległych.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska, miejscy radni,  żołnierze i kombatanci. Na koniec uroczystości wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych.