logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Twój głos w sprawie bydgoskiej zieleni się liczy
Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej Waszych obserwacji, potrzeb i oczekiwań w zakresie zieleni w Bydgoszczy. Wyniki badania pomogą nam w przygotowaniu Bydgoskich Standardów Zieleni oraz specjalnej aplikacji, która ma wspomagać kontakt z mieszkańcami. Ankieta będzie dostępna do 9 maja.


Jakie jest Twoje ulubione zielone miejsce w Bydgoszczy? Czy w miejscu, w którym mieszkasz jest wystarczająco dużo miejsc do spędzania wolnego czasu w otoczeniu zieleni? Te i kilka innych pytań pozwoli nam poznać oczekiwania i potrzeby bydgoszczan w zakresie zieleni. Badanie realizujemy w ramach projektu Bez Lipy! To nowy ekoprojekt realizowany w partnerstwie z norweskim Oslo. Liderem Projektu jest Fundacja Pracownia Zrównoważonego Rozwoju. PZR od wielu lat wspiera samorządy w zarządzaniu strategicznym, którego podstawą jest zrównoważony rozwój, prowadzący do podniesienia jakości życia mieszkańców.

Ankieta dostępna jest TUTAJ.

- Chcemy wypracować dokument, który usankcjonuje działania, które podejmujemy od wielu lat. Bydgoskie Standardy Zieleni mają ułatwić mieszkańcom dostęp do poszczególnych instytucji zajmujących się zielenią. Chcemy, aby mieszkańcy wiedzieli do kogo dotrzeć, aby móc usunąć drzewo, czy do kogo zwrócić się z prośbą, żeby drzewo posadzić. Chcemy też wypracować ogólne zasady, jak zieleń miejska ma wyglądać – podkreśla Bogna Rybacka, miejska ogrodnik.

Jak zazieleniać miasto mądrze?

Kompleksowe projektowanie miejskiej zieleni to długi, ale ważny proces. Rewitalizując parki, dbamy nie tylko nowe ławki i alejki, ale sadzimy kolejne drzewa i krzewy, nie zapominamy o dziko żyjących zwierzętach. Budując nowe torowiska, ulice i chodniki, pamiętamy o zasadzeniu drzew i krzewów, które pochłaniają zanieczyszczenia komunikacyjne, poprawiają estetykę oraz dają cień w upalne dni. Przy realizowaniu miejskich inwestycji, przeprowadzamy inwentaryzacje przyrodnicze. W pierwszej kolejności staramy się zachować cenne gatunki roślin i zwierząt, modyfikujemy projekty, które kolidują z wieloletnimi drzewami.

Nowa zielona aplikacja

W ramach projektu Bez Lipy! Powstanie także narzędzie internetowe, które ma usprawnić system zarządzania zielenią w Bydgoszczy. W ankiecie znajdują się także pytania dotyczące oczekiwań i przyszłych funkcjonalności tego narzędzia.

Bydgoskie Standardy Zieleni – zaangażuj się!

Jeśli chcesz zaangażować się w prace Zespołu ds. zieleni, który opracuje dokument Bydgoskie Standardy Zieleni to kliknij link poniżej i wypełnij formularz zgłoszeniowy TUTAJ.

We wtorek, 27 kwietnia odbędzie się także pierwsze spotkanie informacyjne, szczegóły na profilu projektu Bez Lipy! na Facebooku.