logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Trwa 10. edycja Dni Narodowego Centrum Nauki
W Bydgoszczy odbywa się dziesiąta, jubileuszowa edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. W wydarzeniu udział biorą studenci, doktoranci oraz naukowcy pracujących w polskich jednostkach naukowych. Gospodarzem tegorocznych Dni NCN jest Politechnika Bydgoska.


Podczas 10. edycji NCN (15- 16.05) na bydgoskiej uczelni  zaplanowano szereg warsztatów zarówno dla naukowców jak i pracowników administracyjnych jednostek naukowych. W tym roku wydarzenie odbywa się w murach Politechniki Bydgoskiej, na kampusie uczelni. Dni NCN to także wyjątkowa okazja dla naukowczyń i naukowców z województwa kujawsko-pomorskiego, aby wziąć udział w praktycznych warsztatach i zwiększyć swoje kompetencje w ubieganiu się o granty.

Obecnie w Politechnice Bydgoskiej realizowanych jest 15 projektów, których operatorem jest NCN. Dotyczą m.in. inżynierii mechanicznej, genetyki czy biologii rolnictwa. – Kiedy tuż przed pandemią prezydent Rafał Bruski zwrócił się do dyrektora Narodowego Centrum Nauki z propozycją organizacji w Bydgoszczy Dni Nauki, spotkaliśmy się z pozytywną odpowiedzią – przypomniała zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz – Zorganizowałam wtedy spotkanie z rektorami uczelni, które zdecydowały się współorganizować to wydarzenie, a Politechnika przyjęła na siebie obowiązek ich zorganizowania i koordynowania. To okazja do prezentacji bydgoskiego środowiska naukowego, a także do nauki, warsztatów i szkoleń. Mam nadzieję, że dzięki temu wydarzeniu jeszcze prężniej będzie rozwijała się nauka w Bydgoszczy i otrzymamy jeszcze więcej pieniędzy grantowych na realizację pomysłów i badań, które mają w planach bydgoscy naukowcy.

Dni Narodowego Centrum Nauki odbywają się raz w roku, za każdym razem w innym mieście akademickim. To dwa dni pełne spotkań, warsztatów, paneli dyskusyjnych i wykładów, podczas których doktoranci i naukowcy z danego regionu i pracownicy zajmujący się obsługą administracyjną projektów badawczych, mogą bezpośrednio dopytać przedstawicieli NCN o wszystkie szczegóły związane z ubieganiem się o finansowanie badań w NCN. Podczas Dni NCN w Bydgoszczy po raz pierwszy zostaną zorganizowane interaktywne warsztaty dotyczące zasad tworzenia planu zarządzania danymi, które pomogą uczestnikom skutecznie planować, gromadzić i udostępniać dane zgodnie z najlepszymi praktykami i standardami FAIR.

W tym roku pula pieniędzy przeznaczonych na granty NCN wynosi 1,5 mld zł. Ideą NCN jest finansowanie najbardziej odkrywczych badań, które później będą miały przełożenie na lepsze zrozumienie rzeczywistości.
Gospodarzem Dni NCN 2024 jest Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, we współpracy z Prezydentem Miasta Bydgoszczy oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademią Kujawsko-Pomorską, Bydgoską Szkołą Wyższą, Wyższą Szkołą Gospodarki, Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu, Uniwersytetem WSB Merito Bydgoszcz oraz Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.
Szczegółowy program wydarzenia TUTAJ.