logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Te wakacje nie muszą być nudne
Przez epidemię koronawirusa tegoroczne wakacje będą nietypowe. Wiele imprez się nie odbędzie, ale może to świetna okazja, żeby na nowo odkryć uroki Bydgoszczy? Przedstawiamy najciekawsze propozycje spędzania wolnego czasu w miejskiej przestrzeni.


Bydgoszcz z perspektywy rzeki
Jak połączyć zwiedzanie miasta, aktywność fizyczną i świetną zabawę? Korzystając z uroków rzeki! Na przykład pływając kajakiem po Brdzie. W wypożyczalni sprzętu Przystań do dyspozycji są kajaki jedno- i dwuosobowe, samochodziki wodne z napędem, smocze łodzie i tradycyjne rowery wodne. Korzystać z nich może każdy, kto skończył 16 lat. Młodsi również, ale pod opieką dorosłego. Zapewniony jest fachowy instruktaż. Niepotrzebne są żadne patenty i inne dokumenty, wystarczy dowód osobisty.

Myślęcinek - wypoczynek na łonie natury
Myślęcinek to największy miejski park w Polsce. Piknik na trawie, spacer i zabawa na łonie natury – to opcja dla spokojnych miłośników przyrody. Umiarkowanie aktywnym polecamy minigolfa lub pole golfowe, które zostało okrzyknięte najpiękniej położonym obiektem do gry w golfa w kraju. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają z kolei boiska do piłki nożnej i siatkówki, korty tenisowe, wakepark i kilometry tras rowerowych. A do tego masa atrakcji dla dzieci i nie tylko.
Zapraszamy do Bydgoskiego Ogrodu Zoologicznego, który jako jedyny w Polsce i nieliczny w Europie ma status ogrodu specjalistycznego. Specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt, ale jest tam również wiele egzotycznych gatunków, jak lemury, tygrysy czy krokodyle. Na zwiedzających czeka kilkuset przedstawicieli ponad 170 gatunków zwierząt.

Zaginiony Świat to miejsce, w którym można spotkać dinozaury i inne stworzenia pierwotne. Ścieżka edukacyjna opisuje historię powstania życia na naszej planecie. Warto wybrać się też do Makroświata, w którym można podglądać olbrzymie modele stawonogów – od biedronki po modliszkę.
Nowo otwarty park linowy czeka na śmiałków, którzy odważą się pokonać jedne z najdłuższych przeszkód w Polsce. To ciekawa propozycja dla starszych, jak i dla najmłodszych bydgoszczan, którzy mogą przejść przystosowaną do nich trasę trzymając opiekuna za rękę. Na odważnych czeka 6 tras. Wszystko oczywiście z nowoczesnym, bezpiecznym systemem asekuracji.
Odwrócony dom zaprasza w swoje skromne progi. Tam dosłownie wszystko jest do góry nogami. Podłoga to sufit, sufit to podłoga. Trzymajcie równowagę, bo może się zakręcić w głowie.
A może konie? Jazda konna posiada wiele zalet, m.in.: kształtuje prostą postawę ciała, poprawia kondycję i wydolność serca, obniża ciśnienie i poziom stresu. Ma też właściwości terapeutyczne.
 
Wakacje na sportowo

Miejskie pływalnie zachęcają do odwiedzin, choć obowiązują jeszcze pewne ograniczenia związane z reżimem sanitarnym. Ograniczona jest liczba osób, które mogą przebywać jednocześnie na basenie. Z uwagi na epidemię niedostępne są dodatkowe atrakcje na pływalniach – sauny, zjeżdżalnie, jacuzzi czy rwące rzeki. Obostrzenia mają charakter dynamiczny dlatego zachęcamy do śledzenia strony internetowej danej pływalni. Więcej informacji o basenach TUTAJ.
Otwarte są również wszystkie 23 orliki na terenie miasta. Mogą z nich korzystać osoby indywidualne i grupy. Na każdym boisku będzie można dokonać rezerwacji. Czas jednorazowej rezerwacji to 60 min, po czym następuje 15-minutowa przerwa przeznaczona na dezynfekcję przedmiotów, z którymi użytkownicy mieli bezpośredni kontakt. Na każdym Orliku będzie obowiązywał regulamin i procedury przygotowane przez gospodarza obiektu, opracowane w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego.

Kulturalne lato
Wakacje to idealny czas, żeby odwiedzić na przykład lokalne muzea.
W Europejskim Centrum Pieniądza odkryjecie Skarb Bydgoski znaleziony w 2018 roku w Farze. Zobaczycie stare pieniądze i narzędzia mennicze. Poznacie też proces wytwarzania monet i będziecie mogli spróbować wytworzyć własną monetę.
W tzw. Białym Spichrzu prezentowane są zbiory archeologiczne Muzeum Okręgowego. Ciekawa aranżacja wnętrz i rekonstrukcje przybliżają atmosferę dawnych czasów.
Barka „Lemara” przewoziła niegdyś około 300 ton różnego rodzaju towaru. Choć jest już na emeryturze, jej wnętrza zostały tak zaaranżowane, żeby przypominać miejsce pracy bydgoskich szyprów. Dziś jest żywym muzeum tradycji wodniackich, a dokładniej Muzeum Legend Szyperskich.  
W Muzeum mydła i historii brudu dowiecie się gdzie jest najwięcej bakterii, jak wyglądała higiena naszych babć i jak produkuje się mydło. Ba! Sami będziecie mogli takie mydło zrobić i zabrać ze sobą na pamiątkę.
Niedaleko Muzeum mydła, również przy ul. Długiej, działa manufaktura słodyczy. Tam z kolei dzieci zobaczą jak przebiega proces produkcji słodyczy. I też będą mogły samodzielnie zrobić lizaki i zabrać je do domu. O ile nie zjedzą ich po drodze.
Warto też śledzić na bieżąco ofertę programową instytucji kulturalnych, takich jak: Miejskie Centrum Kultury, Teatr Polski, Teatr Kameralny czy Filharmonia Pomorska. Przez pandemię placówki zmuszone były odwołać większość planów, a część wydarzeń przeniosły do sieci. Pomału jednak wracają na stare tory i niedługo zaprezentują swoje nowe propozycje na spędzanie wolnego czasu z kulturą.

Sekretne życie zwierząt
Miłośnikom kolorowych ptaków polecamy papugarnię, która jest największym tego typu miejscem w Europie. Można tam poznać kilkadziesiąt gatunków papug, kanarków i innych mniejszych ptaszków.
Bydgoskie schronisko dla zwierząt niezmiennie zaprasza na spacer z psem. Z bezdomniakami można wychodzić codziennie w godzinach otwarcia placówki. Potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Na weekendowe spacery obowiązują zapisy.
Kociarzom polecamy kocie godziny - pełnoletni goście schroniska mogą odwiedzać przebywające tam koty. Kontakt ze zwierzętami obniża poziom stresu, a i koty mają dużo pożytku z kontaktu z człowiekiem. Głaskanie, zabawa, szczotkowanie, czytanie na głos - to obopólna korzyść.

Inne lokalne atrakcje
Warto zwrócić uwagę na atrakcje, jakie oferuje branża komercyjna. A jest w czym wybierać – od dedykowanych sal zabaw, przez parki trampolin, ścianki wspinaczkowe aż po muzea i inne miejsca tematyczne. Branża rozrywkowa mocno ucierpiała podczas pandemii koronawirusa, a korzystając z lokalnych atrakcji, pomożemy im podnieść się z kolan. Większość placówek spełnia wszystkie zalecenia sanitarne, a nawet więcej, np. wprowadzając system filtracji powietrza. Jeśli macie jakieś wątpliwości, zawsze warto zadzwonić i zapytać, w jaki sposób dana firma dba o bezpieczeństwo swoich gości.

Autobusem za miasto
Myśląc o wypadach nad jezioro lub do lasu warto skorzystać z komunikacji podmiejskiej. Z Bydgoszczy przez Chmielniki do Nowej Wsi Wielkiej kursuje linia nr 99. Ze względu na rozbudowę ul. Kujawskiej przystanek początkowy został przeniesiony na rondo Jagiellonów. Miejskim autobusem linii nr 94 można dojechać z osiedla Leśnego do Nekli, skąd blisko jest do plaży w Borównie. Osoby wybierające się do Ostromecka mogą korzystać z linii autobusowej nr 40 kursującej z pętli na Przylesiu.