logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Tańszy prąd z miejskiej spółki
Bydgoska Grupa Zakupowa będzie kupować prąd niezbędny do oświetlenia od miejskiej spółki ProNatura, która wytwarza energię w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Cena będzie niższa, niż gwarantowana ustawą rządową. To efekt trafnej decyzji o budowie naszej ekoelektrociepłowni oraz inwestowania w odnawialne źródła energii.


Bydgoska Grupa Zakupowa będzie nabywać prąd w II połowie roku w cenie 592 zł za megawatogodzinę. Taką ofertę złożyła bydgoska spółka ProNatura, która wytwarza prąd w czasie termicznego przekształcania odpadów. Jednocześnie prowadzi intensywne przygotowania do budowy biogazowni oraz budowy farmy fotowoltaicznej na nieczynnym już wysypisku.

Starania o możliwość wykorzystywania energii wytworzonej w miejskiej spółce na potrzeby miasta rozpoczęły się już w 2017 roku. Funkcjonujące przepisy obligowały jednak samorządy do zakupu energii w przetargach. W ostatnim postępowaniu dla Bydgoskiej Grupy zakupowej na II połowę tego roku oferta spółki ProNatura okazała się najkorzystniejsza. Bydgoszcz wraz z gminami tworzącymi grupę zakupową będzie nabywać prąd w cenie niższej niż poziom gwarantowany ustawą rządową. Energia pozwoli m.in. oświetlić miejskie ulice i place.

- To początek pewnej drogi i najlepszy dowód na skuteczność i odpowiedzialność samorządów – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Kierujemy się zawsze interesem mieszkańców. Chcemy rozwinąć możliwości wytwarzania energii przez bydgoskie spółki i powiązać je z popytem ze strony samorządów.  Wymaga to często odważnych, mądrych decyzji, które przynoszą korzyści w dłuższej perspektywie. Taką bez wątpienia była budowa naszej ekoelektrociepłowni. Teraz korzystamy podwójnie. Zorganizowaliśmy jeden z najlepiej funkcjonujących i najtańszych systemów zagospodarowania odpadów. Z drugiej strony wspólnie z naszymi partnerami zyskaliśmy możliwość kupowania prądu w bardzo atrakcyjnej cenie. Niższej, co warto podkreślić niż oferują je państwowe koncerny energetyczne.

W procesie przekształcania, z wytwarzanych przez mieszkańców śmieci produkowanych jest ponad 70GWh  prądu. Dzięki przychodom ze sprzedaży wyprodukowanej energii, koszty unieszkodliwiania odpadów są też niższe.

Ważne liczby:

  • Cena zamrożona rządowa: 790,00 zł/MWh
  • Cena zaoferowana przez ProNatura: 592,00 zł/MWh
  • Okres umowy: 1 lipca - 31 grudnia 2023 r
  • Wolumen: 9,7 GWh
  • Liczba punktów poboru: 1893 ( w tym Bydgoszcz około 865)