logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Szpital Miejski z nowoczesnym Centrum Rehabilitacji




18 września br. oficjalnie otwarte zostało Centrum Rehabilitacji przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy. Obiekt zapewni pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii, będzie mógł przyjąć jednocześnie nawet 100 osób. Pierwsi pacjenci będą mogli z niego korzystać od poniedziałku, 21 września. Centrum kierować będzie dr nauk medycznych Łukasz Sielski.


- Na naszym wyposażeniu znajdą się między innymi roboty do nauki chodzenia oraz do reedukacji kończyn górnych – mówi dr Łukasz Sielski, kierownik Centrum Rehabilitacji. – W nowym budynku stworzymy blisko 300-metrową salę rehabilitacyjną, a pacjenci będą ćwiczyć wspólnie i dzięki temu motywować się i wspierać w walce o zdrowie. Tak właśnie leczy się w najlepszych klinikach świata i to przynosi znakomite efekty – podkreśla.

W ramach inwestycji przewidziano również zakup nowoczesnego angiografu – to urządzenie  służące do wizualizacji serca i naczyń krwionośnych przy użyciu promieni rentgenowskich oraz do wykonywania zabiegów m.in. cewnikowania serca.

- Bardzo się cieszę, że Bydgoszczanie będą mieli do dyspozycji nowoczesne Centrum Rehabilitacji, w którym w komfortowych warunkach, pod opieką doskonałych specjalistów będą mogli dochodzić do zdrowia. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – mówił podczas oficjalnego otwarcia Centrum prezydent Rafał Bruski.


Budowa ruszyła latem 2018 r. Nowy obiekt powstał w miejscu rozebranego budynku starej kuchni. Budynek liczy 3 kondygnacje naziemne i podpiwniczenie. Na 1,5 tys. m kw. zlokalizowano Zakład Fizjoterapii, Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej oraz Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. Jednocześnie w Centrum będzie można przyjąć nawet 100 pacjentów. Powstała też nowa pracownia hemodynamiki, która ułatwi dostęp do leczenia osobom z chorobami serca i naczyń krwionośnych. Centrum pozwoli objąć specjalistycznymi usługami zdrowotnymi pacjentów dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego oraz dorosłych leczonych z powodu powikłań urazów i wypadków.

Centrum w liczbach
Powierzchnia Centrum Rehabilitacji to 1538 m2 pow. użytkowej, Zakład Fizjoterapii - 757 m2 pow. użytkowej;
Czas realizacji inwestycji: Centrum Rehabilitacji - 2 lata, Zakład Fizjoterapii - 10 m-cy, pracownia hemodynamiki - 9 m-cy, pierwsza dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę - 2017 rok;
Ilość łóżek szpitalnych – 40, w tym 13 rehabilitacja kardiologiczna, 27 rehabilitacja neurologiczna.

Inwestycja w trybie „zaprojektuj i wybuduj” kosztowała ok. 18 mln złotych. Środki pochodziły z budżetu Miasta, z Unii Europejskiej (Program RPO)  i środków własnych Szpitala.


Centrum rozpocznie świadczenie usług 21 września 2020 r.
Do tej pory Centrum Rehabilitacji, świadczące usługi ambulatoryjne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, znajdowało się w pawilonie na parterze, obok Izby Przyjęć. Powodowało to nakładanie się ruchu pacjentów, a jednocześnie uniemożliwiało wygospodarowanie dodatkowych pomieszczeń na potrzeby Centrum. Projekt budowy nowoczesnego obiektu Centrum wpisał się w Strategię Rozwoju Bydgoszczy oraz Strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Warto wiedzieć:

Budowę szpitala na Kapuściskach rozpoczęto w 1953 roku. Ukończono ją po sześciu latach – placówka została otwarta 30 grudnia 1959 r. Szpital otrzymał imię zasłużonego dla miasta lekarza-społecznika doktora Emila Warmińskiego.
W dniu otwarcia posiadał 250 łóżek na czterech oddziałach: chorób wewnętrznych, położniczym, ginekologicznym i noworodkowym. W połowie stycznia 1960 r. otwarto dwa kolejne oddziały: chirurgiczny z blokiem operacyjnym i laryngologiczny, a także Zakład RTG. W dalszych miesiącach oddawano do użytku kolejne oddziały i zakłady, a ponadto przedszkole i szkołę dla dzieci. W 1981 r. uruchomiony został pawilon szpitalny, połączony z budynkiem głównym. 1 stycznia 1994 r. szpital stał się jednostką podporządkowaną Radzie Miasta Bydgoszczy, od 24 kwietnia 2002 r. nazwa placówki to Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dra Emila Warmińskiego – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bydgoszczy.

Obecnie w szpitalu rocznie hospitalizowanych jest ok. 20 tys. pacjentów, 70 tysięcy osób korzysta z pomocy szpitalnych poradni. W strukturze lecznicy funkcjonuje 9 oddziałów szpitalnych, 16 zakładów i pracowni oraz 17 poradni specjalistycznych. Świadczenia medyczne, którymi szpital się wyróżnia to m.in.: kompleksowa opieka nad matką i dzieckiem. Realizowane są unikalne procedury kardiologiczne i rehabilitacyjne oraz z zakresu chirurgii i żywienia klinicznego.