logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Szkoła w Łęgnowie będzie jak nowa
Przygotowujemy się do kompleksowej termomodernizacji kolejnych miejskich budynków oświatowych. Ogłoszony został przetarg na prace budowlane w Zespole Szkół nr 18 w Łęgnowie. Na jej dachu umieszczona zostanie też instalacja fotowoltaiczna.


Budynek mieści się przy ul. Hutniczej 89. Powstał w 1951 roku. Składa się z trzech segmentów: budynku głównego łącznika oraz hali sportowej. Główna dydaktyczna część budynku liczy trzy kondygnacje i jest podpiwniczona. Cała powierzchnia użytkowa szkoły to ponad 3,3 tysiące metrów kwadratowych.

Inwestycja polegać będzie na gruntownej termomodernizacji oraz przebudowie budynku i infrastruktury zewnętrznej, mając na celu dostosowanie istniejącego obiektu do obowiązujących przepisów z zakresu efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa pożarowego. Dodatkowym celem jest poprawa walorów wizualnych oraz komfortu użytkowania pomieszczeń przez uczniów i pracowników szkoły.

Zaprojektowano między innymi ocieplenie ścian i stropodachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę zawilgoconych tynków, prace przy izolacjach, przebudowę pomieszczeń sanitarnych oraz szatni przy sali gimnastycznej, szpachlowanie i malowanie wszystkich ścian wewnętrznych, modernizację wentylacji. Na dachu montowana  będzie instalacja fotowoltaiczna. Wytworzona energii elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby budynku. Na koniec budynek zyska estetyczną elewację. Obecnie trwa przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. Zajmą one po podpisaniu umowy około półtora roku.   

W poprzedniej perspektywie unijnej dokonaliśmy kompleksowej termomodernizacji w 28 budynkach oświaty. Na te inwestycje wydaliśmy łącznie ponad 130 mln zł. Dzięki temu oszczędziliśmy 58,6% energii. Skala potrzeb jest ogromna, ale mimo małego wsparcia z poziomu rządu, przygotowujemy się do termomodernizacji kolejnych, 75 budynków. Głównie będą to szkoły i przedszkola.

W tym roku zlecimy prace  budowlane w 6 bydgoskich placówkach oświatowych. W pierwszej kolejności będziemy modernizować te, w których możemy zaoszczędzić najwięcej energii (wg przeprowadzonego audytu energetycznego).

• Przedszkole nr 19 (Grunwaldzka 13);
• Przedszkole nr 4 (Żółwińska 1);
• Przedszkole przy SP nr 34 (ul. Opławiec 157);
• Przedszkole nr 16 (Bukowa 3);
• Przedszkole nr 22 (Piwnika Ponurego 3);
• SP nr 22 (Hutnicza 89).