logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Święto Niepodległości w Bydgoszczy
Bieg Niepodległościowy, Rajd Rowerowy, a także koncerty, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i rekonstrukcje historyczne - tak bydgoszczanie uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Obywatelskie uroczystości  z okazji Święta Niepodległości rozpoczęły się w sobotę 11listopada na Starym Rynku. Złożono kwiaty w miejscach pamięci przy ul. Długiej, odtworzono także historyczne przemówienie Jana Ignacego Paderewskiego przed siedzibą Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Na Starówce można zobaczyć było przemarsz ułanów, odbył się także koncert pieśni patriotycznych i parady młodzieży bydgoskiej.

Na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy złożono także kwiaty na mogile francuskich żołnierzy przez francuską, polską, amerykańską, kanadyjską oraz niemiecką delegację oficerów NATO.

Wieńce  tradycyjnie złożono także pod Pomnikiem Wolności na Placu Wolności - to tam odbyły się Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Miasto zorganizowało także Bieg Niepodległości o Szablę Marszałka Piłsudskiego. Rocznicę odzyskania Niepodległości świętowali także bydgoscy rowerzyści podczas XI Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości, w którym wzięło udział ponad 400 rowerzystów.

Rajd tradycyjnie zatrzymywał się w Miejscach Pamięci Narodowej położonych w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego (Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Białe Błota, Gmina Osielsko, Gmina Dobrcz, Gmina Sicienko, Miasto i Gmina Koronowo).

W obchody Święta Niepodległości aktywnie włączył się także Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska". W Hali Sportowo-Widowiskowej Artego Arena odbył się Koncert Patriotyczny. Na nim artyści "Ziemi Bydgoskiej" zaprezentowali zarówno nowy repertuar, jak i najbardziej znane pieśni patriotyczne, tańce narodowe i folklorystyczne.