logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Stypendia dla mistrzów sportu
Rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków na stypendia sportowe na rok 2020. W mijającym roku wsparcie miasta otrzymywało 25 sportowców. Termin przyjmowania wniosków upływa 10 stycznia 2020 r.


Od 2007 roku Bydgoszcz uhonorowuje najlepszych sportowców stypendiami. Od 2018 roku Prezydent przyznaje stypendia na podstawie uchwały Rady Miasta Nr LII/1086/17 z 29 listopada 2017 r. w sprawie określenia zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych dla zawodników osiągających wyniki sportowe w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Dodatkowo na podstawie znowelizowanej Uchwały Rady Miasta Bydgoszczy z 26 września 2018 r. do katalogu uprawnionych do ubiegania się o stypendium dołączono zawodniczki w ciąży i 6 miesięcy po urodzeniu dziecka. 

Uchwała określa katalog imprez i kwotę przyznawanego stypendium. Pieniądze przyznawane są zawodnikom uprawiającym dyscypliny olimpijskie w kategorii od juniora do seniora za sukcesy w poprzednim sezonie. Uprawnieni do otrzymywania stypendiów są sportowcy, którzy osiągną sukces międzynarodowy na imprezach seniorskich: igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy zajmą miejsca 1-8, a na imprezach młodzieżowych U-23, juniorskich i Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich zdobędą medale.

Większość zawodników otrzymuje stypendia kolejny rok m.in. złoci medaliści halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce: Iga Baumgart-Witan (BKS Bydgoszcz), Paweł Wojciechowski, czy Marcin Lewandowski (obaj CWZS Zawisza Stowarzyszenie Lekkoatletyczne). Dwoje z nich Iga Baumgart-Witan i Marcin Lewandowski zostało medalistami Mistrzostw Świata w Dosze. Kariery naszych stypendystów rozwijają się bardzo owocnie. Kajakarka Zawiszy, 19-letnia Helena Wiśniewska, w poprzednich latach sięgała po medale w kategoriach juniorów i młodzieżowców, a w tym roku została brązową medalistką mistrzostw świata i Europy seniorów w konkurencji olimpijskiej K-4 500 m.

Oprócz doświadczonych i utytułowanych zawodników do grona stypendystów dołączyli, kolejni młodzi juniorzy m.in. Adrianna Sułek (CWZS Zawisza Stowarzyszenie Lekkoatletyczne), brązowa medalistka mistrzostw świata w siedmioboju, czy siatkarki Pałacu, brązowe medalistki mistrzostw Europy Monika Jagła i Natalia Ciesielska.

W gronie wyróżnionych jest czwórka zawodników niepełnosprawnych: Karolina Rzepa (KSN Łuczniczka), Daniel Bojarek, Magdalena Maxelon(oboje RTW Bydgostia), Marcin Spychalski (StartBydgoszcz).

W gronie 25 stypendystów z 11 klubów jest więcej kobiet - 16 niż mężczyzn - 9. Przekrój dyscyplin jest bardzo szeroki. W tej grupie jest: 10 wioślarzy, 4 lekkoatletów, 3 kajakarki, 1 kajakarz górski, 2 strzelców, 2 cyklistki, 2 siatkarki, 1 atleta.

Wysokość stypendium waha się w granicach od 500 do 1300 zł miesięcznie wypłacanych przez cały rok.

Zapraszamy sportowców, rodziców/opiekunów prawnych zawodników lub klub, którego członkiem jest zawodnik do składania wniosków. Szczegółowe informacje TUTAJ

Wypełnione wnioski prosimy składać w sekretariacie Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, ulica Grudziądzka 9-15, 85-130 Bydgoszcz osobiście lub drogą pocztową (decyduje data stempla pocztowego) do 10 stycznia 2020 r.

Na zdjęciu (od lewej): Paweł Wojciechowski, Iga Baumgart-Witan, Marcin Lewandowski – nasi stypendyści, wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy.