logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Startuje 3 edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy
Teatr Polski w Bydgoszczy otwiera nabór do 3 edycji międzynarodowego konkursu dla dramatopisarek i dramatopisarzy. Teksty dramatyczne w języku polskim, angielskim, ukraińskim lub rosyjskim można przesyłać do 16 kwietnia 2023 roku. Finał w październiku podczas XXII edycji Festiwalu Prapremier.


AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy przyznawana jest od 2021 roku za wybitny dramat współczesny. Konkurs skierowany jest do dramatopisarzy i dramatopisarek z krajów Centralnej i Wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji Centralnej. Celem organizatorów jest wspieranie twórczości, poszukiwanie nowego języka teatralnego i wyłonienie najciekawszych tekstów, które podejmują tematy istotne dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

- Od początku naszej dyrekcji w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wiedzieliśmy, że to na wschodzie będziemy poszukiwać inspiracji. Kraje AURORY to obszar, na którym w sposób bardzo wyraźny i wielopłaszczyznowy dokonuje się proces dekolonizacji, zmiany perspektyw, wektorów i sposobów postrzegania. Próbujemy spojrzeć na naszą współczesność z perspektywy regionu, aby lepiej zrozumieć źródła i mechanizmy kryzysów, z którymi mamy do czynienia. AURORA daje nam wyjątkową możliwość wglądu nie tylko w nowe estetyki teatralne, ale przede wszystkim inne tematy i perspektywy prezentowane przez autorów i autorki. Po inwazji Rosji na Ukrainę, to właśnie Polska staje się swojego rodzaju kulturalnym centrum, jest miejscem spotkań artystów i artystek ze wschodu i zachodu, znów – po wielu latach monolitu - stajemy się kulturowym, międzynarodowym tyglem. To bardzo ciekawy i twórczy moment - mówi Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Do wzięcia udziału w konkursie TPB zaprasza autorów i autorki z następujących krajów: Polska, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Gruzja, Armenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Albania, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Rumunia, Macedonia, Słowenia, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turkmenistan. W związku z trwającą wojną, podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy utrzymali formalne wykluczenie z konkursu autorów reprezentujących Rosję.


W poprzednich edycjach konkursu nagroda AURORA trafiła do białoruskiego autora i reżysera Mikity Ilyinchyka (2021) oraz do rumuńskiej dramatopisarki Elise Wilk (2022). Laureat pierwszej edycji w ubiegłym roku wrócił do Bydgoszczy, by wspólnie z zespołem Teatru Polskiego przygotować swój najnowszy spektakl „F***ing in Brussels”. Finałowy tekst Mikity - “Dark room” - w formie czytania zaprezentowany był podczas festiwalu Boska Komedia w Krakowie w 2021 roku, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 2022 roku oraz w Akademii Teatralnej w Monachium. Obecnie pracuje nad dramaturgią do opery „Maria de Buenos Aires“, którą w Teatrze Wielkim w Warszawie wyreżyseruje Wojciech Faruga. Wkrótce odbędzie się także premiera „Trylogii z Donbasu” Leny Laguszonkowej, finalistki z 2021 roku (premiera planowana jest w TR Warszawa w kwietniu 2023). W ubiegłym roku Laguszonkowa odebrała European Drama Award – najważniejszą nagrodę przyznawaną dla Europejskiego Młodego Dramaturga, a jej finałowy tekst - „Matka Gorkiego“ - był wystawiony na scenie Schauspiel Stuttgart. Czytania jej konkursowego tekstu odbyły się również w Gdańsku, Katowicach i Krakowie.
Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ - Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł.
Regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa oraz informacje w języku polskim, angielskim i rosyjskim dostępne są na stronie www.auroraaward.pl.