logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Sprawdź czym oddychasz
Od 16 września br. najświeższe dane o stanie jakości powietrza można sprawdzić na stronie airquality.uni.wroc.pl. Punkty pomiarowe znajdują się w kilku punktach w Bydgoszczy i okolicznych gminach (Białe Błota, Kcynia, Solec Kujawski, Ostromecko). Sieć jest częścią kampanii „Czy wiesz czym oddychasz?”.


Sieć pomiarów stężeń pyłu zawieszonego zbudowana została w ramach projektu "Czy wiesz czym oddychasz?" – kampanii edukacyjno – informacyjnej na rzecz czystszego powietrza LIFE-MAPPING/PL, realizowanego w ramach instrumentu finansowanego UE LIFE oraz dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To wspólne dzieło zespołów z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego Politechniki Wrocławskiej oraz Miasta Bydgoszcz.

Sieć pomiarowa swoim zasięgiem obejmuje Bydgoszcz, Wrocław oraz wybrane miejscowości z otoczenia tych miast – łącznie 40 punktów pomiarowych. Pozwala śledzić aktualny poziom pyłów zawieszonych PM2,5, PM10, temperaturę i wilgotność.

Szczegóły związane z ideą utworzenia sieci znaleźć można na stronie projektu - tutaj

Warto wiedzieć:

Wkrótce rozpocznie się sezon grzewczy. Przypominamy, że Miasto oferuje dofinansowanie do wymiany pieców. Przewodnik krok po kroku znajduje się tutaj

Jednocześnie, zgodnie z uchwałą sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 30 sierpnia br. od 1 stycznia 2022 roku, w Bydgoszczy i największych miastach województwa oraz w uzdrowiskach nie będzie można eksploatować instalacji na paliwa stałe, jeśli dostępna jest sieć ciepłownicza lub gazowa (zakaz nie dotyczy instalacji użytkowanych przed tym terminem). O szczegółach pisaliśmy tutaj.