logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Spotkanie z dr. Adamem Piekarskim
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z dr. Adamem Piekarskim pt. „Skradzione pokolenia. Współczesne aspekty tożsamości Indian Ameryki Północnej”. Spotkanie odbędzie się w ramach programu America@Your Library®.


W ramach programu America@Your Library® Biblioteka Główna zaprasza na 10 spotkanie z kulturą Indian Ameryki Północnej. Tym razem poruszony zostanie problem rdzennej tożsamości, dla którego trudno znaleźć jednoznaczne rozwiązanie. Zamieszanie związane z identyfikacją Indian jest głęboko historyczne i to od czasu pierwszego kontaktu z Europejczykami aż do tej pory. Według US Census Bureau ponad pięć milionów ludzi w USA twierdzi, że ma jakąś formę tożsamości tubylczych Amerykanów. Tymczasem tożsamość tubylcza to złożony i kontrowersyjny temat. Nie ma zgody co do tego, co stanowi rdzenną tożsamość, jak ją mierzyć i kto naprawdę ją posiada.

Prowadzący spotkanie dr Adam Piekarski – absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezes Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Indian, członek Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnologicznego i Muzeum Indian Amerykańskich w Waszyngtonie. Od lat  zajmuje się promocją  w Polsce kultury tubylczych ludów Ameryki Północnej. W 2014 roku wyruszył w podróż śladami historycznej wyprawy Lewis i Clarka pokonując w sumie 23 tys. km. Trasa biegła od wybrzeża wschodniego poprzez St. Louis, skąd wyruszyła właściwa wyprawa, wzdłuż rzek Missouri, Snake i Columbia, aż nad Pacyfik. Pod koniec 2018 ukazała się jego książka „Wyprawa Lewisa i Clarka na Zachód Ameryki”.

Spotkanie odbędzie się 12 października (wtorek) o godz. 18.00 w Bibliotece Głównej na Starym Rynku. Wstęp wolny.