logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Solidarni z Białorusią
Bydgoszcz włącza się do ogólnoświatowej akcji „Solidarni z Białorusią”. W najbliższy weekend gmach Opery Nova będzie podświetlony w kolorach Białorusi.


W ostatnim czasie, po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi miały miejsce liczne protesty i demonstracje. Po doniesieniach medialnych o represjach białoruskiego reżimu, którego celem mogą stać się m.in. mieszkający tam Polacy, Miasto w geście solidarności wyraziło wolę natychmiastowej pomocy dwóm rodzinom z Białorusi. Dodatkowo, Przechodzący przez rzekę został ubrany w koszulkę w barwach białoruskiej flagi.

Z kolei w najbliższy weekend, 12 i 13 września odbędzie się ogólnoświatowa akcja #lightforbelarus.  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury oraz instytucje partnerskie w kraju i zagranicą oświetlą swoje siedziby kolorami historycznej flagi Białorusi. Dołączą do nich polskie instytucje kulturalne, muzea, teatry, galerie, sale koncertowe, miejsca dziedzictwa kulturowego i inne obiekty publiczne. W Bydgoszczy, w sobotni i niedzielny wieczór od godz. 19:30 kolorami biało-czerwono-białymi podświetlony zostanie gmach Opery Nova.