logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Sierpniowe wydarzenia w bwa




Pomimo trwającego remontu, Galeria Miejska bwa zaprasza w swoje progi w nieco zmienionych godzinach otwarcia. Przy ul. Gdańskiej 20 czynne są trzy wystawy, zaplanowano także kilka ciekawych wydarzeń towarzyszących. Galeria zaprasza od wtorku do piątku w godz. 17-20 oraz w weekendy w godz. 11.30 - 16.30.


Budynek Galerii Miejskiej bwa przechodzi remont. Obecnie trwa demontaż okładziny z piaskowca. Istniejące uwarstwienie okazało się inne niż w dokumentacji. Wykonawca z tego powodu wydłużył planowany termin ukończenia tego etapu prac. Przy wykonywaniu nowej elewacji piaskowiec zostanie zamontowany według nowej technologii poprzez zawieszenie na aluminiowej konstrukcji. Modernistyczny budynek przy ulicy Gdańskiej zostanie ocieplony, ale zachowa swój oryginalny wygląd. Więcej o inwestycji przeczytaj TUTAJ.

Ze względu na charakter remontu zmieniły się godziny otwarcia galerii, która będzie czynna od wtorku do piątku w godz. 17 – 20, a w weekendy w godz. 11.30 – 16.30. Godziny otwarcia będą uzależniane od trwającej inwestycji.

Co słychać we wnętrzach? Podpowiadamy!

Fot. Anna Zagrodzka

Rhizopolis
Kiedy bezlitosna rzeczywistość nas zmęczy, chcemy się gdzieś schować. Gdzieś pod ziemią, w ciemności i chłodzie. Taka właśnie jest wystawa Rhizopolis Joanny Rajowskiej. Przedstawia miasto korzeni, fundamentów roślin.  Wystawa będzie dostępna do 4 września. Co ciekawe żadne drzewo nie zostało ścięte na potrzeby Rhizopolis. Użyte w projekcie karpy zostały uratowane przed zrębkowaniem i spaleniem w piecach.

Fot. T. Zieliński

Wszystko jest historią pewnej miłości
W bwa poznacie także historię pewnej miłości. Tytuł wystawy inspirowany słowami Anny Choińskiej. Wystawa wpisuje się w nurt kultury regeneracji oraz slow art, czyli formy aktywizmu, która czyni sztukę bardziej dostępną szerszej publiczności, a galerię czyni raczej doświadczeniem i miejscem wymiany emocji, która ma miejsce w spotkaniu ze sztuką. Koniec wystawy zaplanowano na 18 września.


Fot. T. Zieliński

Ćwiczenia z empatii
Czym jest zabawka? Na wystawie Elwiry Sztetner staje się katalizatorem znaczeń, wchodzącym w silną relację z intencją. Wyselekcjonowany zbiór zabawek, osadzonych we właściwym kontekście, zdobywa swą właściwą tożsamość. Przed nami wydarzenia towarzyszące wystawie:

Minipółkolonie dla wszystkich:
Zapraszamy wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych na ćwiczenia z empatii w dniach 24-25-26 sierpnia. Każde ze spotkań będzie trwało około 2 godzin.

Dzień Pierwszy – 24 sierpnia (środa), godz. 11.00, ul. Gdańska 20
Warsztaty upłyną pod hasłem Międzygatunkowej Uważności. Zajmiemy się uważnym współbyciem z nieludzkimi mieszkańcami miasta – będziemy obserwować gołębie. Podyskutujemy o tym, jakie są ich potrzeby i zwyczaje, jak im pomagać i uczyć się szacunku do nich.

Dzień Drugi – 25 sierpnia (czwartek) , godz. 11.00, ul. Grunwaldzka 298
Spotkamy się w Schronisko dla Zwierząt w Bydgoszczy. Poznamy jego podopiecznych i zrealizujemy Projekt Zabawka, czyli wykonamy z materiałów recyklingowych zabawki, które są zgodne z potrzebami psów i kotów.

Dzień Trzeci – 26 sierpnia (piątek)godz. 11.00, ul. Gdańska 20
Zaczniemy od wspólnego obejrzenia wystawy Elwiry Sztetner „Ćwiczenia z empatii”, a następnie przejdziemy do praktyk kulinarnych – przygotujemy wspólnie Roślinny Słoik Miłości – pełen zdrowia, słodyczy i kolorów. A przy okazji pogadamy o bogactwie kuchni roślinnej.

Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 52 339 30 62 lub za pomocą adresu mailowego: karolinapikosz@galeriabwa.bydgoszcz.pl
Udział w spotkaniach i zajęciach warsztatowych jest kierowany do wszystkich grup wiekowych. Dzieci prosimy o przybycie wraz z opiekunami. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zachęcamy do wzięcia udziału we wszystkich trzech dniach warsztatowych! Transport do i ze Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy przy ul. Grunwaldzkiej 298, we własnym zakresie.

Dariusz Gzyra. Zbiór poszlak szowinizmu gatunkowego. Wykład towarzyszący:
W niedawnym wywiadzie dla Krytyki Politycznej, zatytułowanym „Szukam dowodów zbrodni”, Elwira Sztetner określiła swoją pracę – której efekty oglądamy między innymi w ramach wystawy „Ćwiczenia z empatii” – mianem detektywistycznej. Tym, czego szuka, są ślady zbrodni na zwierzętach. Przeszukuje codzienność, odnajdując przemoc również pośród pozornie niewinnych przedmiotów, mających służyć zabawie.
„Nie zobaczycie tam brutalnych obrazów, wykraczających ponad to, w czym uczestniczymy na co dzień. To całkiem znajomy świat i oswojona dominacja” – czytamy w opisie bydgoskiej wystawy „Ćwiczenia z empatii”.
W trakcie prezentacji pójdę za tą myślą i poszukam łańcucha poszlak, wskazujących na powszechny i niemal doskonale oswojony szowinizm gatunkowy, skutkujący niewyobrażalną krzywdą pozaludzkich czujących zwierząt. Prezentacja jest efektem mojej detektywistycznej pracy na ulicach Warszawy i Bydgoszczy. Pokażę serię zdjęć, pokazujących wyłącznie niespektakularne przykłady. Takie, które większość mija bez reakcji zdziwienia, kontrowersji i troski.

Wykład Dariusza Gzyry: 27 sierpnia o godz. 16.30, ul. Gdańska 20.