logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Seniorzy zdecydują o swoim centrum
Zakończyły się prace remontowe w Centrum Seniorów "Dworcowa 3". Zapraszamy do udziału w konsultacjach. Ich celem jest poznanie opinii mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy na temat przyszłych funkcji obiektu i zasad jego udostępniania.


Centrum Seniorów „Dworcowa 3” tworzone jest w bliskiej współpracy z organizacjami społecznymi. Opiekę nad projektem sprawuje Biuro Aktywności Społecznej. Chcemy jak najlepiej dostosować ofertę tego obiektu do potrzeb osób starszych - stąd konsultacje. 

Co ważne, badanie obejmuje nie tylko uwagi do regulaminu, ale także pytania o preferencje zarówno aktualnych, jak i przyszłych seniorów. 

- Zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach, chcemy bliżej poznać potrzeby seniorów i to, co chcieliby w tym miejscu robić. Chcemy również skonsultować regulamin funkcjonowania centrum. Mam nadzieję, że szczególnie seniorzy włączą się aktywnie w proces tworzenia tego miejsca, tak, by odpowiadało ono na wszystkie ich potrzeby - mówiła Iwona Waszkiewicz.

W centrum znajdą się sala konferencyjna dla ok. 50 osób, sala szkoleniowa dla ok. 15 osób. Powstaną  też kawiarenka i punkt powitalny. Swoją siedzibę będzie miało tam również Biuro Aktywności Społecznej. Wszyscy seniorzy będą mogli w tym miejscu uzyskać potrzebne informacje i pomoc.

Konsultacje dotyczące funkcjonowania obiektu potrwają do 5 czerwca. Opinie i uwagi do regulaminu najprościej zgłosić będzie można na ankiecie dostępnej elektronicznie na stronie www.bydgoskiekonsultacje.pl lub w wersji papierowej w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5. Projekt regulaminu do pobrania TUTAJ.

W ramach konsultacji odbędą się też dwa spotkania w Bydgoski Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5. Pierwsze już we wtorek (23.05) w godz. 12-13 (kolejne 31.05). 

- To miejsce jest bardzo potrzebne seniorom. Już teraz dostrzegamy bardzo duże zainteresowanie tym tematem. Zachęcamy ludzi w różnym wieku do wzięcia udziału w konsultacjach, bo przecież każdy kiedyś będzie seniorem - mówi Felicja Tykwińska, sekretarz Bydgoskiej Rady Seniorów. 

Celem  Centrum Seniorów „Dworcowa 3” jest wspieranie i propagowanie aktywności senioralnej, ale wyłącza się działania o charakterze politycznym, religijnym oraz komercyjnym. Centrum będzie również wspierać aktywności bydgoskich organizacji pozarządowych, poprzez udostępnianie zasobów, doradztwo, udzielanie informacji, promocję działań organizacji, wspieranie relacji międzypokoleniowych, działania na rzecz rozwoju i promocji wolontariatu oraz integrację społeczności lokalnej.

Koszt inwestycji to 2 750 000 zł. Oficjalne otwarcie planowane jest latem br. Obecnie trwa również otwarty konkurs na prowadzenie punktu powitalnego (więcej TUTAJ). Wkróce będziemy też poszukiwać chętnych na prowadzenie kawiarenki.

Warto dodać, że w naszym mieście również pięć Osiedlowych Centrów Seniora "Bydgoszcz Seniorom".