logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Seniorzy są ważni
Miasto Bydgoszcz od lat konsekwentnie realizuje politykę senioralną. O nowych propozycjach dla seniorów mówiła w środę (3.04) w Bydgoszczy Marzena Okła-Drewnowicz, Minister ds. Polityki Senioralnej.


Minister Marzena Okła-Drewnowicz odwiedziła nasze miasto kolejny już raz.
- Pamiętam, że jeszcze jako posłanka opozycji byłam w Bydgoszczy kilka lat temu i spotkałam się z seniorami, m.in. przedstawicielami Rady Seniorów. Rozmawialiśmy jaka powinna być polityka senioralna. To było bardzo dobre spotkanie. Pamiętam, że już wtedy seniorzy w Bydgoszczy byli zadowoleni z różnych działań, które podejmowało i nadal podejmuje miasto. Planując rozwiązania na szczeblu rządowym wiem, że powiodą się tylko, jeśli będziemy dobrze współpracować z samorządami. Dlatego jestem dziś w Bydgoszczy - mówiła Minister Okła-Drewnowicz.

- W ostatnich dniach ogłosiłam projekt ustawy bonu senioralnego. Rozpoczynamy proces legislacyjny, który otwiera nam konsultacje międzyresortowe i konsultacje publiczne. Stąd też m.in. moja wizyta w Bydgoszczy - dodała Minister, która w towarzystwie m.in. Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, zastępczyni prezydenta Iwony Waszkiewicz i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla oraz Marii Gałęskiej, Przewodniczącej Bydgoskiej Rady Seniorów odwiedziła Centrum Seniorów "Dworcowa 3". Otwarte w grudniu ubiegłego roku Centrum powstało z myślą o wspieraniu i promowaniu aktywności seniorów.

- Cieszę się, że spotykamy się w Bydgoszczy. Kilka rozwiązań, które się u nas sprawdziły będziemy polecać Pani minister, jesteśmy też otwarci na współpracę, na wymianę doświadczeń. Rząd i samorząd wspierając się i współpracując mogą osiągnąć znacznie więcej. Jestem przekonany, że to się uda - mówił Prezydent Rafał Bruski.

Już pierwszy miesiąc działalności Centrum Seniorów Dworcowa 3 pokazał, jak bardzo potrzebne było w Bydgoszczy takie miejsce. W sumie od 6 grudnia 2023 r. do 6 lutego 2024 r. na Dworcowej 3 zorganizowano 81 wydarzeń w których udział wzięło blisko 1200 osób.
Seniorzy biorą udział w m.in. zajęciach tanecznych, fitness, zumby, czy jogi. Działają też grupy szachowa, brydżowa, czy dziewiarska.

Warto dodać, że Miasto Bydgoszcz od lat wspiera seniorki i seniorów. Bydgoska Rada Seniorów była jedną z pierwszych powstałych w Polsce, jako organ doradczy Prezydenta Miasta. Od 2016 roku istnieje program "Bydgoska Karta Seniora 60+", który sprzyja upowszechnianiu koncepcji aktywnego starzenia się oraz promowaniu firm i miejsc przyjaznych seniorom. Łącznie ponad 160 podmiotów oferuje posiadaczom kart zniżki na wybrane usługi oraz produkty w obszarach: kultura, gastronomia, podróże, rozrywka i sport, zdrowie i uroda, handel i usługi, kursy i szkolenia. Od 2018 roku funkcjonuje również „Metropolitalna Karta Seniora 60+”.
Coraz większą popularnością cieszą się Osiedlowe Centra Seniora. prowadzone we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Po udanym pilotażu projektu w roku 2022, jego formuła jest kontynuowana i rozwijana.

Od kilku lat w czerwcu organizowana jest "Seniorada". Jest to największe miejskie przedsięwzięcie międzypokoleniowe, z seniorem w centrum uwagi. Cykl międzypokoleniowych wydarzeń, spotkań plenerowych, warsztatów, koncertów, pikników i szkoleń finansowany jest z budżetu miasta i organizowany we współpracy z kilkudziesięcioma podmiotami i partnerami.