logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ruszyła akcja zachęcająca do noszenia odblasków
„Odblask to nie obciach” to tytuł projektu, który ma zachęcać mieszkańców do noszenia odblasków. Właśnie ruszyła piąta edycja akcji promocyjnej, która została objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta. Od dzisiaj autobusy komunikacji miejskiej jeżdzą po Bydgoszczy i przypominają o bezpieczeństwie na drogach.


Akcja „odblask to nie obciach”, która jest skierowana nie tylko do dzieci, ale również do młodzieży i dorosłych ma za zadanie wypromować nawyk noszenia odblasków wśród wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Noszenie odblasków poprawia naszą widoczność na drodze co jest niezwykle istotne w trudniejszych warunkach pogodowych. Pamiętajmy jednak, że odblaski to tylko część tego, co nazywamy bezpieczeństwem na drodze. Bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi, rowerzystami, czy kierowcami wszyscy mamy prawa, ale również musimy przestrzegać przepisów i mieć świadomość obecności innych użytkowników ruchu drogowego. Zasada ograniczonego zaufania dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Motywem przewodnim projektu jest hasło „Bądźmy widoczni - bądźmy bezpieczni”. Organizatorzy akcji chcą zerwać ze stereotypem noszenia odblasków tylko przez dzieci, bowiem to nie one stanowią największy procent wszystkich statystyk dotyczących wypadków. Konieczność bycia widocznym na drodze powinno znajdować się w świadomości każdego, kto uczestniczy w ruchu.

Pomysł utworzenia akcji uświadamiającej zalety poprawy własnej widoczności na drodze urodził się w Bydgoszczy. Obecnie działania promocyjne prowadzone są w 16 miastach w kraju. W naszym mieście po raz piąty na bydgoskie ulice wyruszą autobusy, które będą promować projekt mający wpłynąć na mieszkańców i ich postrzeganie noszenia kamizelek odblaskowych.

Informacje o wydarzeniu znajdują się TUTAJ.