logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej. Rozbiórki wokół ważnego skrzyżowania. Raport nr 10
Trwają rozbiórki budynków kolidujących z rozbudowywaną ulicą Grunwaldzką. Zarówno na tej ulicy jaki i na ul. Kolbego będą funkcjonować dwa pasy ruchu do skrętu w prawo. W kierunku centrum na obu ulicach wytyczony zostanie buspas.


Prace rozpoczęły się w ubiegłym miesiącu od wycinek drzew i usuwania korzeni. Teraz wykonawca prowadzi rozbiórkę kolejnych budynków kolidujących z inwestycją. Rozbierane są między innymi budynki na wysokości ulic Skośnej i Kolbego (po południowej stronie istniejącej ulicy). Dodatkowe miejsce jest niezbędne do dobudowania drugiej jezdni.

Zgodnie z projektem na ulicy Grunwaldzkiej dojeżdżając do ul. Kolbego wyznaczone zostaną 4 pasy ruchu: 2 do jazdy na wprost oraz dwa do skrętu w prawo. Od strony węzła na trasie S5 Bydgoszcz  Zachód również będą funkcjonować 4 pasy ruchu. Jeden (od ul. Skośnej) zarezerwowany będzie wyłącznie dla autobusów. Kolejne dwa pasy przeznaczone będą do jazdy na wprost ( w stronę centrum), a pas po lewej stronie umożliwi skręt w ul. Kolbego. Z kolei na ul. Kolbego przed skrzyżowaniem z Grunwaldzką funkcjonować będą 3 pasy ruchu. Dwa do skrętu w lewo (w stronę centrum) oraz jeden do skrętu w prawo (w stronę węzła na trasie S5 Bydgoszcz Zachód). Z pasa do prawoskrętu będą korzystać też autobusy jadące w stronę centrum. W ramach innego zadania planowane jest stworzenie buspasa wzdłuż ul. Kolbego od ul. Kormoranów w stronę Grunwaldzkiej.Ruchem na połączeniu ulic Grunwaldzka-Kolbego- Skośna pokieruje sygnalizacja świetlna. Wokół skrzyżowania dobudowane będą chodniki, drogi rowerowe, ulice serwisowe. Nową nawierzchnię zyska także ulica Papuzia, która zostanie skomunikowana z ul. Skośną.

Zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na II połowę przyszłego roku 2019. Dzięki rozbudowie ul. Grunwaldzkiej. Szybciej dojedziemy do trasy ekspresowej S5, w godzinach szczytu nie będą tworzyć się zatory, autobusy w stronę centrum pojada wydzielonym pasem, rowerzyści zyskają drogę rowerową.

Inwestycja w liczbach:
•    Koszt prac budowlanych  – 75,8 mln zł
•    Termin wykonania zadania – 25 miesięcy
•    Długość modernizowanego  odcinka – 4,55 km
•    Długość buspasa – 2,95 km
•    Długość dróg rowerowych – 4,95 km
•    Powierzchnia chodników 14840 m2