logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rozbudowa Opery. Bezpieczny dojazd. Raport nr 23




Trwa przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej i bezpiecznego przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania ul. F. Focha i Karmelickiej. W ostatnich tygodniach przy IV kręgu kontynuowano intensywne prace instalacyjne, elewacyjne oraz wykończeniowe.


Budowa sygnalizacji świetlnej ułatwi wyjazd z budowanego parkingu pod IV kręgiem Opery Nova. W ramach prac wyremontowany zostanie również chodnik wzdłuż ulicy Marszałka F. Focha, prowadzący od ul. Karmelickiej do wejścia do opery. Poza tym utworzone zostanie  przejście dla pieszych przez ul. Marszałka F. Focha. Wykonawca na wybudowanie sygnalizacji będzie miał około czterech miesięcy od podpisania umowy.

Wnioski w sprawie organizacji ruchu na tym skrzyżowaniu kierowane były przez Operę Nova. O utworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych apelowały wcześniej stowarzyszenia mieszkańców. Za tę część inwestycji odpowiadać będzie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który wcześniej przebudował również ulicę Karmelicką. Realizacja wszystkich zadań drogowych jest ściśle związana z budową IV kręgu Opery Nova i dostosowana do harmonogramu wykonawcy prac.

Prace przy ogrzewaniu i posadzkach

Kontynuowane są też prace instalacyjne, elewacyjne i wykończeniowe w samym gmachu IV kręgu Opery Nova. Zakres ostatnich robót obejmował:

  • Montaż instalacji elektrycznych oraz teletechnicznych na wielu kondygnacjach.
  • Montaż instalacji centralnego ogrzewania wraz z ustawianiem grzejników.
  • Wykonywanie posadzek anhydrytowych na poziomach +2, +2,5 oraz +3.
  • Roboty tynkarskie i wykończeniowe w pomieszczeniach technicznych.
  • Montaż elementów fasady oraz uszczelnianie połączeń.
  • Kontynuacja robót rozbiórkowych w wybranych obszarach inwestycji.

Plany na najbliższy czas obejmują kontynuację montażu instalacji elektrycznych, teletechnicznych i dalsze roboty posadzkarskie i wykończeniowe. Dalej prowadzone będą prace przy elewacji.

Wspólna inwestycja

Za realizację prac budowlanych o wartości ponad 116 mln zł odpowiada firma Budimex. Nowy krąg pomieści m.in. salę prób scenicznych, salę kinową, salę wielofunkcyjną i przestrzeń wystawienniczą. Dodatkową częścią inwestycji jest podziemny, dwupoziomowy garaż na 228 pojazdów. Na jego dachu zaplanowano zieleń, także dosadzenie drzew. Oddanie do użytku nowej części Opery Nova planowane jest w tym roku. Z inicjatywą rozbudowy Opery Nova wyszedł Maciej Figas, który przedstawił propozycję władzom Bydgoszczy. Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski zadeklarował chęć współfinansowania inwestycji po połowie z władzami województwa co było podstawą do podpisania stosownego porozumienia i skierowania zadania do realizacji. Inwestycja powstaje przy wykorzystaniu pozyskanych środków unijnych z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.