logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rok myślenia o filozofii życia
Honorowy Obywatel Bydgoszczy, wieloletni dyrektor Filharmonii Pomorskiej, organizator życia muzycznego w Bydgoszczy – 2023 rok spędzimy z Andrzejem Szwalbe i jego dziedzictwem. Decyzją Rady Miasta Bydgoszczy bieżący rok został ustanowiony Rokiem Andrzeja Szwalbego. Podczas dzisiejszej (10 stycznia) konferencji prasowej członkowie Komitetu Organizacyjnego obchodów zaprezentowali logo Roku Szwalbego, opowiedzieli o idei i wydarzeniach, które wypełnią ten niezwykły rok. Miasto reprezentowała zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.


 - Bydgoszcz zawdzięcza Andrzejowi Szwalbe Filharmonię Pomorską, Operę Nova, gmach Biura Wystaw Artystycznych czy Akademię Muzyczną. To dzięki jego planom powstała bydgoska Dzielnica Muzyczna a pałace w Ostromecku i Lubostroniu zaczęły odzyskiwać blask i funkcje kulturotwórcze. W setną rocznicę jego urodzin chcemy ponownie przyjrzeć się i zainspirować bydgoszczanki i bydgoszczan do bliższego poznania dokonań wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej. Ten rok będzie obfitował w wydarzenia kulturalne i edukacyjne a wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w obchody, zapraszam do Miejskiego Centrum Kultury, które koordynuje wydarzenia w ramach Roku Szwalbego – mówiła podczas spotkania z mediami zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz. 

Dyrektor Filharmonii Pomorskiej Maciej Puto podziękował za życzliwość i wsparcie radnych i władz miasta – To bardzo ważny moment dla Filharmonii Pomorskiej – 1 stycznia 2023 roku instytucja, którą mam zaszczyt kierować obchodzi 70 rocznicę powstania, w tym roku przypada także 100 rocznica urodzin Andrzeja Szwalbego, budowniczego i pierwszego dyrektora. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które 13 stycznia br. zainauguruje uroczysty koncert jubileuszowy „70 lat Filharmonii Pomorskiej. Inauguracja obchodów 100-lecia urodzin Andrzeja Szwalbego”. Zapraszamy mieszkańców do Wiolinowa na cykl wiosennych koncertów plenerowych w dzielnicy muzycznej, miniserial, 61. Bydgoski Festiwal Muzyczny pt. „Andrzej Szwalbe i jego dzieło”

 - Patrząc na liczbę projektów, które do tej pory do nas nadesłano, mogę powiedzieć, że był to Rok oczekiwany – mówiła koordynatorka Roku Szwalbego, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska. Mamy ponad 30 wydarzeń, jestem przekonana, że pojawią się kolejne inicjatywy. Myślę, że Rok Andrzeja Szwalbego to dobra okazja do refleksji i odpowiedzi na pytana: Czy wizjonerstwo Andrzeja Szwalbego przekłada się na nasze czasy? Czy tamten sposób myślenia może być inspirujący także dziś? Niech to będzie rok myślenia o filozofii życia – dodała. 

W konferencji wzięli również udział kurator Sekcji Dziedzictwa Kulturowego ZPP Ostromecko Andrzej Gawroński oraz kurator Sekcji Dziedzictwa Lokalnego i Barki Lemara Adam Gajewski. Obaj na antenie Radia Kultura prowadzić będą m.in. cykl comiesięcznych rozmów radiowych poświęconych działalności Andrzeja Szwalbego. 

Wśród zgłoszonych projektów do Bydgoskiego Roku Andrzeja Szwalbe są koncerty, cykle filmowe, wystawy, wykłady, murale, gra planszowa, debata oxfordzka, konkursy, spacery z przewodnikiem i inne. Wszyscy, którzy chcą się zaangażować są mile widziani – mogą cały czas zgłaszać swoje pomysły/propozycje działań do Miejskiego Centrum Kultury.

Aktualny kalendarz imprez TUTAJ

Warto wiedzieć: 

W czerwcu 2023 roku przypada 100 rocznica urodzin Andrzeja Szwalbego, wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, wybitnego działacza społecznego i kulturalnego, organizatora życia muzycznego w mieście, Honorowego Obywatela Bydgoszczy. W hołdzie dla Andrzeja Szwalbego, radni Miasta Bydgoszczy, na wniosek dyrektora Filharmonii Pomorskiej Macieja Puto, zdecydowali, że bieżący rok upamiętni postać wybitnego budowniczego muzycznej Bydgoszczy. Więcej o sylwetce Andrzeja Szwalbego można przeczytać TUTAJ.