logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rok Lema na Bydgoskiej Karcie Miejskiej
W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction. Jego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Obecny rok jest ustanowiony Rokiem Lema.

Z tej okazji do obiegu trafiła okolicznościową Bydgoska Karta Miejska.


Od 23 listopada okolicznościowe karty na setną rocznicę urodzin Stanisława Lema są już dostępne w siedzibie ZDMiKP na ul. Toruńskiej 174a. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy po odbiór. Wyrobienie pierwszej karty miejskiej (BKM) jest bezpłatne. Duplikat kosztuje 10 zł.
W ostatnim czasie na Karcie Miejskiej upamiętniliśmy też 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku oraz setną rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Pisarz science fiction, futurolog, filozof

Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie. Jest zaliczany do najpoczytniejszych polskich pisarzy science fiction, którego twórczość wpisuje się do kanonu literatury światowej. Sejm RP zdecydował o upamiętnieniu tego wydarzenia i ustanowił rok 2021 Rokiem Lema, w ramach którego odbywa się szereg wydarzeń, takich jak wystawy, konferencje i festiwale. Książki Lema inspirowały i wciąż inspirują artystów, pisarzy, twórców filmowych i teatralnych. Adaptacje jego dzieł należą do najsłynniejszych filmów światowego kina, a motywy twórczości Lema pojawiają się w różnych przykładach kultury masowej. Jego publikacje naukowe i publicystyczne z zakresu filozofii nauki, estetyki i krytyki literackiej są wysoko cenione. Więcej informacji o wybitnym polskim pisarzu oraz wydarzeniach związanych ze setną rocznicą jego urodzin znajduje się na stronie www.roklema.pl

Nie tylko BKM

W tym roku wydaliśmy bydgoszczanie złożyli wnioski  o 13 tysięcy Bydgoskich Kart Miejskich. Coraz większym zainteresowanie cieszy się jednak zakup biletu miesięcznego przez internet lub telefon. Już od dłuższego czasu w Bydgoszczy można przypisać bilet miesięczny do karty bankomatowej. W tym roku wykonano już ponad 4700 takich transakcji.
Więcej na stronie: bydgoskakartamiejska.com.pl

Od 12 listopada natomiast bilet jednorazowy lub miesięczny można zakupić poprzez aplikację w telefonie. Wystarczy pobrać na telefon jedną z dwóch bezpłatnych aplikacji:
Mint Mobile Bydgoszcz lub Biletem. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie  ZDMiKP.