logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rok 2021 ostatnim rokiem dużych inwestycji?
Mieszkańcy Bydgoszczy w przyszłym roku będą biedniejsi o 166 mln zł. Mniej pieniędzy w miejskiej kasie to wynik polityki rządu i pandemii COVID-19. Głównym inwestycyjnym celem w 2021 roku będzie dokończenie trwających zadań, m.in.: rewitalizacji Młynów Rothera, Starego Fordonu, budowy torowiska wzdłuż ul. Kujawskiej czy budowy mostu łączącego ul. Fordońską z ul. Toruńską.


Szczegóły dotyczące budżetu na 2021 rok przedstawił na dzisiejszej (16 listopada) konferencji prasowej prezydent Rafał Bruski. Dokument liczący ponad 200 stron pokazuje, jak obecna sytuacja finansowa naszego miasta przełoży się na codzienne życie bydgoszczan. Dobre zarządzanie finansami w poprzednich latach sprawia, że nie ma konieczności ograniczania wydatków bieżących. Jednak spadek środków własnych oznacza mniej inwestycji i konieczność wzięcia kredytu na dokończenie inwestycji będących w trakcie realizacji.

- W latach 2019 - 2015 Polacy zapłacili 129 mld zł więcej podatków centralnych. Z tej kwoty budżet państwa zostawił sobie 107,6 mld zł. Do samorządu zostało przekazane 21,8 mld zł. Ze wzrostu dochodów z podatków płaconych przez mieszkańców do budżetu wraca do nich w samorządach tylko 16,9%  - mówi prezydent Rafał Bruski

Nie zatrzymujemy trwających inwestycji
Mniej pieniędzy, które trafiają do samorządów, w tym do Bydgoszczy, oznacza mniej pieniędzy na inwestycje. Dobra sytuacja finansowa z poprzednich lat sprawia, że w naszym mieście realizowanych jest szereg zadań, które zostaną dokończone. W projekcie budżetu zabezpieczono ponad 67 mln zł na budowę trasy tramwajowej łączącej ul. Fordońską z ul. Toruńską. Kolejne 57 mln zł to koszt dokończenia budowy trasy tramwajowej wzdłuż ul. Kujawskiej. Ponad 50 mln zł pochłonie budowa systemu Park&Ride i Park&Go w mieście, w tym budowa wielopoziomowego parkingu przy ul. Grudziądzkiej. Na inwestycje w oświacie przeznaczono 43 mln zł, z czego 13 mln zł będzie kosztowała budowa nowego basenu przyszkolnego na Miedzyniu. W projekcie budżetu nie zabrakło środków na rewitalizację społeczno-gospodarczą Starego Fordonu – kwota 15,7 mln zł.

- Co będzie dalej z nowymi inwestycjami w dużej mierze zależy od decyzji rządu i przyszłej perspektywy unijnej. Mamy dużo projektów w toku. Jeśli sytuacja finansowana miasta się poprawi, będziemy wszystkie zaplanowane inwestycje realizować. Nie chcemy zwalniać tempa rozwoju naszego miasta. Jesteśmy gotowi do realizacji kolejnych zadań, których oczekują mieszkańcy – dodaje prezydent Rafał Bruski

Kluczowe wsparcie z Unii Europejskiej
W tym roku kończy się także obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej. W projekcie budżetu na przyszły rok zaplanowało niemal 3 mln zł na opracowanie nowych projektów i koncepcji.

- Przyszły rok to także nowy budżet Unii Europejskiej. Duże środki finansowanie z pewnością trafią do samorządów. Musimy być na to przygotowani i mieć pieniądze na wkład własny, by realizować nowe inwestycje, przy wysokim wsparciu zewnętrznym – dodaje prezydent Rafał Bruski.  

Nie ograniczamy projektów obywatelskich
- Warto wspomnieć, że w tegorocznym budżecie wszystkie projekty obywatelskie pozostają bez zmian. Są to: Program Utwardzania Dróg Gruntowych (ponad 30 mln zł),  Bydgoski Budżet Obywatelski (16 mln zł), Program Inicjatyw Lokalnych 25/75 (5 mln zł), budowa nowych ścieżek rowerowych (2 mln zł) – dodaje skarbnik miasta Piotr Tomaszewski

Wartość wszystkich inwestycji wyniesie 510 mln zł. Z tego 480 mln zł przeznaczymy na inwestycje będące w trakcie realizacji, 16 milionów złotych trafi na nowe zadania. Będą to m.in. termomodernizacja VII LO, budowa Centrum Seniora czy modernizacja centralnej części Wyspy Młyńskiej.

Prezentacja znajduje się TUTAJ.

Fot. M. Zaborowski