logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Rewitalizacja Starego Rynku. Pomnik na widokowej osi. Raport nr 5
Trwa rewitalizacja Starego Rynku. Do pracy wkroczyli brukarze. Na docelowym miejscu stanął też Pomnik Walki i Męczeństwa. Wieńczy on teraz oś widokową biegnąca wzdłuż północnej pierzei.


Prace są coraz bardziej zaawansowane. Wykonawca zrealizował szereg robót przy przełożeniu instalacji podziemnych oraz odwodnieniu. Budowana jest również komora techniczna w zachodniej części rynku dla kilkunastu dysz tryskających wodą, które wbudowane będą w nową posadzkę rynku.  Na swoim docelowym miejscu stanął też Pomnik Walki i Męczeństwa. Został on nieznacznie przesunięty na nowe miejsce dzięki czemu stał się elementem zamykającym oś widokowa biegnącą wzdłuż północnej pierzei. Warto podkreślić, że monument w środku jest pusty. Stabilność zapewnia mu rdzeń, z którym są połączone płyty tworzące konstrukcje zespawane ze sobą w trakcie montażu. Przy pomniku wykonywane są jeszcze prace konserwacyjne. Obecnie rozpoczęły się też pierwsze prace brukarskie. Ustawiane są granitowe obrzeża, a na ciągach komunikacyjnych układana jest kostka rzędowa.

Prace zgodnie z umową zakończą się do czerwca przyszłego roku. Rewitalizacja kosztuje 14,3 mln zł. Dzięki niej Stary Rynek będzie bardziej funkcjonalnym i estetycznym miejscem. Z pełnym zakresem zleconych prac można zapoznać się w tekście „Elegancki Stary Rynek – podpisaliśmy umowę”


Warto wiedzieć:

• Wymiary: 100x125 m
• Wytyczenie: 1346 rok
• Pierwsze brukowanie: 1604 rok
• Koszt rewitalizacji: 14,3 mln zł