logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Rewitalizacja pl. Kościeleckich. Nowe chodniki i jezdnie. Raport nr 6
Trwa przebudowa kolejnych elementów infrastruktury placu Kościeleckich. Po kompleksowej rewitalizacji to miejsce stanie się jedną z bram do Salonu Bydgoszczy. Staromiejski styl zagości również na sąsiednich ulicach m.in. odcinku ul. Grodzkiej. Zapraszamy do obejrzenia nowych zdjęć.


Wykonawca skupia się aktualnie na przebudowie jezdni po północnej stronie placu Kościeleckich. Wykonywane są pierwsze warstwy konstrukcyjne. Na nawierzchni autobusowych peronów układana będzie kamienna kostka. Wcześniej wykonany został chodnik od strony kościoła. Wyłożono go granitowymi płytami. Opaskę przy samej jezdni wybrukowano natomiast kamienną kostką. Odnowiono też centralną część placu. Wytyczono na niej między innymi nowy ciąg spacerowy na osi wschód-zachód. Nawierzchnie wykonywane są z kruszyw mineralnych, co ułatwia wchłanianie wody opadowej.Wykonawca zrealizował duży zakres prac przy rozbudowie i modernizacji kanalizacji deszczowej w tej części placu. Warto podkreślić, że to jeden z ważniejszych elementów całego projektu rewitalizacji tego miejsca. Bliżej biurowca zakończyła się natomiast budowa zbiornika retencyjnego. Podziemna konstrukcja  do gromadzenia wód deszczowych rozwiąże problem zalewanych ulic. Zgromadzona woda będzie wykorzystywana też do podlewania okolicznej zieleni w czasie braku opadów.

Zgodnie z projektem rewitalizacji placu wszystkie prace prowadzone są z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Zapadła również decyzja o odnowieniu rzeźby plenerowej, która ponownie stanąć ma na placu. Jeszcze w tym roku planowane jest zakończenie podstawowych  prac przy północnej jezdni placu. Umożliwi to wykonawcy wprowadzenie zmian w organizacji ruchu i rozpoczęcie prac po stronie południowej (przy gmachu UKW i KPCK). Wykonywane są pierwsze nasadzenia roślin podkreślające osiowy układ placu (krokusy i róże tylko w obrębie obecnie przekazanego terenu. Pozostałe nasadzenia realizowane będą wiosną). Plac na koniec zyska też nowe stylowe oświetlenie i małą architekturę. Wszystkie prace zakończą się latem przyszłego roku. Na oba etapy inwestycji (rewitalizacja +zbiorniki) miasto zabezpieczyło 12 mln zł.

Równocześnie zrewitalizowane zostaną ulice sąsiadujące z placem. W pierwszej kolejności prace wykonywane są na ul. Grodzkiej od przedszkola do hotelu. Jezdnia i chodniki wykonane zostaną w tym samym poziomie. Na chodnikach układane będą kamienne płyty otoczone opaskami, a na jezdniach rzędowa kostka. Ustawiane będą również elementy małej architektury. To część robót towarzyszące rewtalizacji Rybiego Rynku. Więcej informacji o tej inwestycji znajduje się TUTAJ.Inwestycja w liczbach:

  • Wartość zadania: 9 mln zł
  • Wartość prac przy zbiorniku: 3 mln zł
  • Powierzchnia placu: 7,5 tys. m2
  • Gwarancja: 7 lat