logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

RE:fashion – świadomie o modzie




Czy wiecie, że do wyprodukowania jednej koszulki zużywa się średnio 2,5 tysiąca litrów wody? A do jednej pary jeansów – aż 10 tysięcy litrów! Moda niestety nie idzie w parze z ochroną środowiska. Jak więc, chcąc pozostać modnym, pogodzić to z byciem eko? Poznajcie RE:fashion.


Zuzia, Ula i Karolina – trzy uczennice IX LO w Bydgoszczy. Trzy młode miłośniczki mody. Ale mody świadomej, racjonalnej, w stylu slow. Takiej, która nie tylko zwraca uwagę na aspekty wizualne, ale również ekologiczne. W ramach olimpiady dla licealistów „Zwolnieni z teorii” stworzyły wspólnie projekt społeczny o nazwie RE:fashion. Pod tym hasłem edukują i zachęcają swoich odbiorców do odpowiedzialnej konsumpcji. Do tego, żeby nowe ubrania kupować świadomie, a stare – zamiast wyrzucać – przerabiać i dawać im drugie życie.

- Tworzymy grafiki informacyjne i opowiadamy o tym, jak wygląda przemysł modowy „od podszewki”. Zwracamy uwagę na aspekty ekologiczne, ale też społeczne, bo często za naszą tanią bluzką z wyprzedaży kryją się ludzie pracujący przy jej produkcji w okropnych warunkach i za śmieszne pieniądze, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Chcemy po prostu dzielić się naszą wiedzą z innymi – mówi Zuzanna Jurkiewicz, współtwórczyni RE:fashion.

O tym, jak naprawdę wygląda przemysł modowy z wszystkimi jego ciemnymi stronami, możecie poczytać na Facebooku i Instagramie, a także posłuchać w formie podcastu na kanale YouTube czy w serwisie Spotify. Znajdziecie tam także praktyczne wskazówki, jak przerobić własne ubrania, które od dawna zalegają w szafie. Szukajcie pod hasłem RE:fashion.

Szczegółowo o swoim projekcie dziewczyny opowiadają TUTAJ