logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Przystań nad Brdą w nowej odsłonie
Po wybudowaniu mariny na Wyspie Młyńskiej kolejna przystań przejdzie metamorfozę. W czwartek (14 września) podpisana została umowa budowę nowego obiektu dla klubu RTW Bydgostia. Inwestycja kosztować będzie ponad 24 mln zł.


- To kolejny element zwracania miasta ku wodzie – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Liczę, że ten nowoczesny obiekt pozwoli osiągać bydgoskim wioślarzom i wioślarkom jeszcze więcej sukcesów, a tych w historii klubu nie brakowało. Warto podkreślić, że jednocześnie realizujemy inne inwestycje nad Brdą poza ścisłym centrum. Rozpoczęliśmy budowę nowych  trybun i hangaru  na Torze Regatowym w Brdyujściu. Przed nami również rewitalizacja bulwarów pomiędzy  mostami Bernardyńskim i Pomorskim.

Komfortowe warunki

Inwestycja przy ul. Żupy przewiduje powstanie nowoczesnego budynku przystani i łącznika komunikacyjnego między nowym, a dotychczasowym obiektem wraz z niezbędnymi instalacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz ociepleniem. Projekt zakłada także budowę m.in. placu manewrowego i dróg wewnętrznych. W ramach inwestycji przystań zyska m. in. hangar na łodzie, sale ćwiczeń sportowych, siłownie, pokoje fizjoterapii, biurowe, noclegowe, zaplecze sanitarne, salę szkoleniową, pomieszczenia techniczne. Teren wokół przystani zostanie zagospodarowany – powstanie tu parking i dużo zieleni. Przebudowane zostaną także nabrzeża. W ten sposób po zakończeniu inwestycji znacznie poprawi się estetyka południowego nabrzeża Brdy sąsiadującego m.in. z mostem Uniwersyteckim.

Podpisy pod umową złożyli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz zastępca dyrektora ds. sprzedaży i logistyki Leonard Król  i zastępca dyrektora ds. produkcji Włodzimierz Karolczak, reprezentujący zarząd firmy EBUD Przemysłówka, która wygrała przetarg na realizację zadania. Koszt inwestycji to 24 mln zł. Zakończenie robót planowane jest w grudniu przyszłego roku.


Udane połączenie

Nowa przystań będzie składać się z dwóch budynków: istniejącego (który na być modernizowany) i budynku projektowanego (na miejscu szałasu kajakarzy), łącznika i  nowego awanportu oraz nowych pomostów pływających na rzece. W istniejącym budynku pochodzącym z 1928  oprócz szeregu prac wewnątrz zaplanowano m.in. odnowienie elewacji, która będzie pomalowana na biało. Budynek projektowany o dynamicznym wyglądzie nawiązuje skalą do budynku istniejącego, również ma dwie kondygnacje i jest niewiele wyższy. Zastosowanie na  elewacji  tynku  oraz detali  z betonu, stali, szkła i drewna nadadzą mu eleganckiego obiektu. Łącznik wykonany zostanie ze stali i szkła.  Awanport zlokalizowany będzie na granicy działek klubów RTW i BTW. Będzie przykryty prostym zielonym dachem. Przed przystanią pojawią się też nowe pomosty pływające o długości 24 m.

Klub na medal

Klub RTW Lotto Bydgostia jest 29-krotnym drużynowym mistrzem Polski. Po ten tytuł, co roku, sięga nieprzerwanie od 25 lat (od 1993 roku). Jego wychowankowie zdobyli 8 medali olimpijskich. Renoma klubu przyciąga do Bydgoszczy utalentowanych sportowców również z innych krajów.
W ostatni  weekend – 9 i 10 czerwca na torze regatowym Malta w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów. Wioślarki i wioślarze Lotto – Bydgostia zdobyli 9 medali, w tym 6 złotych oraz 2 srebrne i brązowy.

Po trzy medale na tej imprezie wywalczyli:

  • Anna Wierzbowska i Maria Wierzbowska – wszystkie złote,
  • Dariusz Paczkowski – 2 złote, brązowy.

Punktacja drużynowa Mistrzostw Polski Seniorów (kluby na pozycjach 1-3):

 

  • LOTTO-Bydgostia – 401 pkt.,
  • AZS AWF Warszawa – 309 pkt.,
  • AZS UMK Toruń – 195 pkt.

Inwestycja w liczbach:

 

  • Koszt – 24,29 mln zł
  • Czas realizacji – 18 miesięcy