logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Przed nami Europejska Noc Muzeów 2024
Sztuka w najlepszym wydaniu, prelekcje, warsztaty dla dzieci i rodziców, teatralne pokazy mody, potańcówka, kiermasz, wernisaż, pokazy pojazdów wojskowych, spektakle teatralne, koncert czy loteria z nagrodami. Blisko 30 bydgoskich instytucji kultury jak co roku włączyło się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów zaplanowanej na 18 maja i przygotowało dla zwiedzających mnóstwo atrakcji.


Podczas tegorocznej ENM w Młynach Rothera obejrzymy wystawy „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-maszyna”, a w Muzeum Historii Mydła i Brudu dowiemy się jak zapachy kształtowały życie ludzi na przestrzeni wieków. Na „Teatralny Pokaz Mody” zaprasza Teatr Polski.  Tego wieczoru będziemy mieli okazję podziwiać i przymierzać kostiumy teatralne oraz  poczuć się jak na prawdziwym wybiegu. Podczas wydarzenia będzie możliwość upamiętnienia swojej metamorfozy – w małym foyer przygotowane będzie specjalne lustro, dzięki któremu każdy odwiedzający będzie mógł podziwiać swoje kreacje oraz pochwalić się nimi ze swoimi bliskimi lub w social mediach.

Z kolei w Galerii Miejskiej bwa zaplanowano oprowadzanie po ekspozycjach „Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991” i „Gostomski. Powroty 2”. Dawkę kreatywnej aktywności zapewnią warsztaty dla różnych grup wiekowych prowadzone w Muzeum Fotografii, pokojach interaktywnych Centrum Edukacji Muzealnej MOB, Aptece pod Łabędziem i Galerii Miejskiej bwa. Organizatorzy nie zapomnieli również o cieszących się sporym zainteresowaniem wykładach i spotkaniach z literatami. Różnorodność tematyczna tych pierwszych jest tak duża, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po wysłuchaniu prelekcji o marynarce wojennej w II RP (Muzeum Kanału Bydgoskiego) dowiedzieć się czegoś więcej o japońskiej koncepcji ikigai (gmach główny MOB). Fanom militariów wiele radości sprawi wizyta w Muzeum Wojsk Lądowych, który przygotował pokaz ciężkiego sprzętu (armat samobieżnych, wyrzutni rakiet, transporterów pływających, czołgów) i udostępni odwiedzającym swoją strzelnicę. Gmachy instytucji uczestniczących w wydarzeniu skrywają wiele tajemnic, o czym przekonamy się, przekraczając gościnne progi pałacu w Ostromecku i Filharmonii Pomorskiej. W sobotnią noc wejdziemy też do magazynów archiwalnych IPN i refektarza w gmachu głównym Muzeum Okręgowego.

W tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów biorą udział m.in. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Miejska BWA, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Teatr Kameralny, Introligatornia WiMBP, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, IPN Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera i wiele innych.

Europejska Noc Muzeów – 18 maja (sobota) 2024 roku

Wszystkie muzea i instytucje zaangażowane w tegoroczną ENM i cały program Europejskiej Nocy Muzeów 2024 dostępny jest TUTAJ.