logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Program "Czyste Powietrze" także dla mieszkańców Bydgoszczy!
Przypominamy o możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę kopciuchów i termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wnioski można składać elektronicznie, bez wychodzenia z domu!


Program „Czyste Powietrze” prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i jest skierowany także do mieszkańców Bydgoszczy.
Zadaniem tego programu jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów i innych zanieczyszczeń, które powstają w wyniku spalania nieekologicznych paliw stałych, np. węgiel. Z programu mogą skorzystać jedynie właściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Program przewiduje dofinansowanie m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła, docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja  wynosi 53 tys. zł.  Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia wynosi 7 tys. zł. Jeżeli wartość inwestycji jest wyższa istnieje możliwość skredytowania części inwestycji. Wysokość dofinansowania liczona jest indywidualnie i uzależniona jest od dochodu osób w gospodarstwie domowym.

Aplikowanie o dotacje bez wychodzenia z domu
Aby złożyć wniosek o dofinansowanie, wystarczy założyć konto w specjalnie dedykowanym portalu. Po poprawnym założeniu konta, w interaktywnym formularzu należy podać wszystkie niezbędne dane, w tym informacje o budynku.

Po wypełnieniu wniosku, należy go zweryfikować. W przypadku gdy wniosek zawiera błędy, pojawi się informacja jakie pozycje formularza wymagają uzupełnienia bądź poprawy. Po poprawnym zweryfikowaniu wniosek otrzymuje unikatowy symbol ID. Taki wniosek należy wysłać drogą elektroniczną wraz z wymaganymi załącznikami do WFOŚiGW w Toruniu opatrzony podpisem elektronicznym bądź bez takiego podpisu.

Następnie należy wydrukować wniosek o dofinansowanie i wysłać go pocztą na adres Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Należy zwrócić uwagę aby zarówno forma papierowa wniosku jak i wniosek wysłany elektronicznie były tożsame, czyli posiadały ten sam symbol ID. Po pełnej aktywacji konta i przesłaniu kompletnego wniosku, zostanie przesłania mailowa informacja zwrotna potwierdzająca aktywację konta w pełnym zakresie.

Więcej informacji o programie Czyste Powietrze można uzyskać na stronie WFOŚiGW. Link TUTAJ oraz pod nr telefonu:  56 62 12 370; 56 62 12 371.