logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Premier potwierdził. ABW wraca do Bydgoszczy
Od poniedziałku (1.07) w Bydgoszczy ponownie działa delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ostatnich latach nad Brdą działał tylko wydział zamiejscowy delegatury ABW w Gdańsku.


- Odbudowujemy znacznie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i jej skuteczność, także poprzez środki finansowe - mówi premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Rzeszowie.
W marcu br. rząd zdecydował o przywróceniu 10 delegatur ABW w różnych miastach Polski. Wśród nich znalazła się Bydgoszcz. W naszym mieście w przeszłości działała delegatura ABW, ale w 2017 r. została zlikwidowana. W ostatnich latach nad Brdą działał tylko wydział zamiejscowy delegatury ABW w Gdańsku.
- Decyzja ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza ze względu na obecność wielu jednostek wojskowych, w tym NATO, w naszym województwie, szczególnie w Bydgoszczy, co naraża nas na działania rosyjskich i białoruskich służb specjalnych. To ważne przywrócenie odpowiedniego statusu dla naszego miasta - mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Szybel.

Nowa struktura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego obejmuje centralę w Warszawie oraz delegatury w Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu i Zielonej Górze.