logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Poznaliśmy wyniki XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego
Mateusz Krzyżowski zwycięzcą XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego. Pierwszą nagrodę wręczał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.


Koncerty finałowe odbyły się w piątek i sobotę. Po nich jury zdecydowało, że zwycięzcą konkursu zostanie 23-letni Mateusz Krzyżowski. To kolejny sukces studenta Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. W 2021 r. Krzyżowski był też finalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Za zwycięstwo w Bydgoszczy otrzymał nagrodę w wysokości 30 tys. euro oraz kilkanaście nagród w formie koncertów w różnych miastach w Polsce i na świecie.


Drugą nagrodę odebrał Hiszpan Pedro Lopez Salas, a trzecią Ukrainiec Danylo Saienko. Wyróżnienia przypadły dwójce pozostałych finalistów - Japonce Shio Okui i Polakowi Piotrowi Pawlakowi. Nagrody zwycięzcom wręczał m.in. prezydent Rafał Bruski.

W czwartek (17.11) podczas spotkania w ratuszu prezydent wręczył również nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej. Odebrał ją Włoch Elia Cecino. Na spotkaniu obecni byli również jurorzy tegorocznego konkursu. W tym gronie znaleźli się: Rafał Blechacz, Alicja Paleta-Bugaj, Vanessa Latarche (Wielka Brytania), Dang Thai Son (Wietnam), Noriko Ogawa (Japonia), Stanisłav Ioudenitch (USA), Nikita Mndoyants (Francja) i Alberto Nose (Włochy). Sekretarzem jury był Michał Szymanowski.
W niedzielę w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej jurorzy wraz z publicznością wysłuchali koncertu laureatów. Był on również transmitowany online. Można go obejrzeć TUTAJ.


Warto dodać, że do tegorocznego konkursu po odbywających się na całym świecie przesłuchaniach preselekcyjnych zakwalifikowanych zostało 50 pianistów urodzonych w latach 1990-2006. W sumie do konkursu zgłosiło się 150 pianistów z 16 krajów.
Celem odbywającego się w Bydgoszczy konkursu jest uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty, kompozytora, polityka, męża stanu. Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego we współpracy z Akademią Muzyczną i Filharmonia Pomorską.
Pierwszy konkurs w 1961 r. (jeszcze o zasięgu ogólnopolskim) wygrał Jerzy Maksymiuk, który później stał się światowej sławy dyrygentem. Od 1988 roku konkurs ma rangę międzynarodową. Odbywa się co trzy lata.