logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Portrety zasłużonych kobiet na Moście Staromiejskim




W piątek, 6 marca otworzyliśmy wystawę na Moście Staromiejskim pn. „Zasłuż(one) Niepodległej Bydgoszczy”. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski.


W ramach roku „100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski”, została zorganizowana wystawa, która prezentuje portrety szesnastu kobiet wraz z ich biogramami, które w XX-leciu międzywojennym przysłużyły się swoją działalnością do wzbogacenia życia społeczno-kulturalnego naszego miasta. W otwarciu wzięła udział Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska-Gulczyńska oraz miejscy radni. Prezydenta reprezentował, jego zastępca Michał Sztybel.

Wiele z nich działalność organizacyjno-patriotyczną, a często i konspiracyjną prowadziło jeszcze w okresie zaborów, kiedy panowała wzmożona germanizacja. Nabyte wówczas umiejętności rozwijały już w wolnej Ojczyźnie. Wraz z odrodzeniem Polski kobiety otrzymały nowe prawa i możliwości, które pozwoliły im na większy udział w sferze publicznej i angażowanie się w życie społeczne.

Przy okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Kobiet, wystawa ma na celu przypomnienie Zasłużonych Kobiet dla Bydgoszczy i przedstawia sylwetki m.in. Poli Negri (wł. Apolonii Chałupiec), Wandy Rolbieskiej, Wincentyny Teskowej. Wystawę można oglądać przez najbliższy miesiąc.

Współorganizatorem wystawy jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Partnerzy to Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe