logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomysł na weekendowy spacer. Wzdłuż skarpy i bulwarów
Polecamy na najbliższy weekend kolejny ciekawy spacer. Tym razem zapraszamy na malowniczą trasę z punktami widokowymi na skarpie Wzgórza Wolności oraz bydgoskich kładkach.


Spacer rozpoczynamy na rondzie Kujawskim. W stronę skarpy prowadzą nowe alejki i schody wybudowane w trakcie rozbudowy ul. Kujawskiej. Na ich szczycie znajduje się ciekawy punkt widokowy pozwalający spojrzeć z góry na część Starego Miasta.

W kierunku Trasy Uniwersyteckiej trasa prowadzi odnowionymi alejkami, przy których znajduje się wiele atrakcji: plac zabaw, altana wypoczynkowa, łąka kwietna, ścieżki z tropami zwierząt.

U podnóża skarpy rośnie pomnikowy dąb „Pomorskiego Okręgu Wojskowego” o obwodzie pnia 343 cm. Przy ścieżce celowo pozostawiono natomiast jedno z powalonych drzew, które jest schronieniem m.in dla owadów.

Dalej kierujemy się w kierunku kładki nad trasą Uniwersytecką. To jeden z najlepszych punktów widokowych z panoramą na wschodnią część Śródmieścia oraz Bielawy.

Po wschodniej stronie kładki znajduje się Cmentarz Bohaterów Wojennych. Warto dodać, że w czasie zaborów wzniesiono w tym miejscu 25-metrową Wieżę Bismarcką, którą wysadzono w powietrze w 1928 roku.

By zejść ze skarpy ze względu na prowadzony remont schodów w kierunku ul. Toruńskiej, najlepiej skorzystać z alternatywnej trasy pod trasą Uniwersytecką. W kierunku kładki Esperanto prowadzi asfaltowa pieszo-jezdnia biegnąca obok nowej przystani wioślarzy z klubu „Lotto Bydgostia”.

Przed wejściem na kładkę możemy odpocząć nad brzegiem Brdy, np. na przystanku tramwaju wodnego.

Dalej trasa prowadzi fragmentem bulwaru wzdłuż Brdy do ronda Fordońskiego. Zleciliśmy jego przebudowę. Szczegóły w "Raporcie nr 10".

Na końcu trasy mijamy hotel „Słoneczny Młyn”. To położony nad rzeką Brdą w Bydgoszczy hotel czterogwiazdkowy, który powstał dzięki zaadaptowaniu na cele usługowe XIX-wiecznego młyna zbożowego.

Praktyczne informacje:

  • Jak dojechać? – linią autobusową lub tramwajową na rondo Kujawskie (T 2,9,11 lub A 53, 56,57,64,69,79,89,99); powrót z ronda Fordońskiego (T3,4,5,6,8,10 lub A 65,68,69,89). Rozkłady dostępne na stronie ZDMIKP
  • Długość trasy – około 3,5 kilometra
  • Czas spaceru – około 1 godziny
  • Punkty gastronomiczne – galeria Zielone Arkady