logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pomysł na weekendowy spacer. Wśród roślin z całego świata
Kontynuujemy propozycję weekendowych spacerów. Przed tygodniem zaprosiliśmy do Ogrodu Botanicznego w centrum miasta. Tym razem proponujemy wyprawę w krainę roślin z całego świata.


Oczywiście obiektem naszej wędrówki będzie Ogród Botaniczny w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Nasz spacer rozpoczniemy od strony ulicy Jeździeckiej. Tam też znajduje się tablica informacyjna z wszystkimi atrakcjami ogrodu. Ruszamy urokliwą ścieżką wzdłuż zbiorników wodnych. Nie są one dziełem projektantów, a natury.

 

Następnie wyruszamy w podróż po roślinach z odległych zakątków świata. Poruszając się wzdłuż strugi myślęcińskiej znajdziemy stuletnie olchy, czy np. czeremchę zwyczajną.

Idąc ścieżką warto też odwiedzić zbiorowiska tematyczne. O szczegółach dowiemy się z tablic znajdujących się na ścieżkach.Na terenie ogrodu możemy zobaczyć charakterystyczne dla Ameryki Północnej lasy dębowo – tulipanowcowe jak również kolekcję roślin pochodzących z terenów azjatyckich lasów liściastych i mieszanych m.in. kasztan jadalny oraz leszczynę południową.

W północnej części Ogrodu Botanicznego urządzono ogród agrobotaniczny, na terenie którego prezentowane są stare i współczesne drzewa owocowe. Rosną tu odmiany jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni, śliw, leszczyn. Przy współpracy ze szkołami ogrodniczymi utworzono przykładowe ogrody wiejskie, ogrody ziołowe przyciągające zapachem mięty, estragonu, szałwii lekarskiej, bazylii i rumianku. Ogród roślin iglastych zajmuje zbocza doliny nieopodal strugi myślęcińskiej. Jest to kompozycja drzew i krzewów, m.in. jodeł, świerków, jałowców, cyprysików, daglezji, mikrobiot, miłorzębi oraz żywotników.

Spacerując po ogrodzie nie można nie odwiedzić Alpinarium, które wprowadza zwiedzających w świat gór wapiennych i gór wysokich z charakterystycznymi gatunkami  roślin dla tych zbiorowisk. Na półkach skalnych w części wapiennej rosną m.in. skalnice, rozchodniki, goździk alpejski i dębik ośmiopłatkowy. Zaś pomiędzy skałami dostrzec możemy szarotkę alpejską. Zbocza porasta jodła pospolita, jałowiec sabiński i porzeczka alpejska.
Z Alpinarium możliwe jest przejście na Górę Myślęcińską, skąd rozpościera się szeroka panorama Bydgoszczy.

Ogród Botaniczny kończy się przy ul. Konnej. Stamtąd zapraszamy na kolejny spacer po Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku. Ścieżkami w Myślęcinku dojdziemy na pętli tramwajowej przy ul. Rekreacyjnej.Praktyczne informacje:

Jak dojechać? - linią autobusową 52 (autobusy jeżdżące do pętli Podkowa)
Długość trasy - 3 km (do pętli autobusowej w Myślęcinku - 4 km).
Czas spaceru - 1,5 godz.
Punkty gastronomiczne - Restauracja Jeździecka pod Aniołami, Gościniec Soplica (oba przy ul. Konnej), punkty gastronomiczne w Myślęcinku.