logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Podzielą się ciepłem – ruszyła akcja dla osób bezdomnych
W środę, 30 października Fundacja Skarbowości im. Jana Pawła II rozpoczęła nową kampanię dobroczynną Ciepłe Serce. Prezydent Rafał Bruski w ramach inauguracji tej ogólnopolskiej inicjatywy odebrał kurtko-śpiwory, które ochronią przed mrozem osoby potrzebujące pomocy.


Co roku w Polsce zamarza kilkadziesiąt osób. Bydgoska Fundacja Skarbowości im. Jana Pawła II współpracując z marką odzieżową VOLCANO rozpoczęły właśnie nową kampanię przekazywania kurtko-śpiworów, które mają skutecznie ochronić przed zimną i hipotermią osoby bezdomne. Kampania Ciepłe Serce została zainaugurowana w Bydgoszczy – do naszego miasta trafią 33 specjalne kombinezony. Pozostałe śpiwory, trafią do bezdomnych w całej Polsce. Już dzisiaj dzięki darczyńcom gotowych jest 125 kurtko-śpiworów.
 
Pierwsze komplety prezydent Rafał Bruski przekazał Straży Miejskiej, która udziela pomocy i wsparcia osobom bezdomnym. W okresie zimowym taka pomoc jest niezbędna. Do głównych zadań strażników należy uchronienie osób bezdomnych przed skutkami mrozu. Strażnicy kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni oraz sprawdzają miejsca, gdzie potencjalnie osoby bezdomne mogą przebywać. W pierwszej kolejności podczas interwencji strażnicy proponują pomoc w postaci dowiezienia do noclegowni, udzielają informacji o instytucjach pomocowych, a w razie potrzeby wzywają pomoc medyczną. Inicjatywa dzielenia się ciepłem w zimie pozwoli na przekazanie kurtek osobom, które nie zdecydują się na przewiezienie w ciepłe miejsce.


Straż Miejska w Bydgoszczy apeluje do mieszkańców naszego miasta o zgłaszanie przypadków przebywania osób bezdomnych w miejscach, w których może im grozić wychłodzenie organizmu. Zgłoszenia przyjmowane są pod całodobowym numerem alarmowym Straży Miejskiej 986.

Podziel się zimową garderobą

Po raz kolejny ruszyła także akcja „Wymiana ciepła”, której celem jest pomoc potrzebującym mieszkańcom w skompletowaniu niezbędnej zimowej garderoby. Na terenie Bydgoszczy stoi już sześć wieszaków, na których zostawić można kurtkę, płaszcz czy sweter. Od początku października można je zostawiać na jednym z sześciu wieszaków zlokalizowanych w mieście. Ubrania można przynosić codziennie i każdego dnia dokładać kolejne. Wieszaki są dostępne całodobowo. Każdy może przynieść  czyste i niezniszczone ubranie, w tym Czapki, szaliki i rękawiczki.  W czasie tegorocznej akcji, trwającej w okresie jesieni i zimy, działać będzie sześć wieszaków – na ul. Ogrodowej 9 przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej,  ul. Jesionowej 24  przy Parafii Bożego Ciała, ul. Śliwińskiego 12 przy Bydgoskim Ośrodku Rehabilitacji, Terapii Uzależnień „BORPA”, ul. Cienistej 2  przy siedzibie CARITAS oraz na ul. Porazińskiej 9 przy Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznej ”Fordon”, ul.  Broniewskiego 1 przy  Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznie „Błonie.