logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Podziel się wspomnieniami
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki organizuje zbiórkę domowych nagrań VHS mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy. Nagrania z prywatnych archiwów posłużą do projektu artystycznego. Zbiórka trwa do 19 marca br.


- W ramach projektu VHS/ Visual Homemade Stories (Bydgoszcz) katalogujemy oraz odzyskujemy zapomniane i porzucone nagrania domowe VHS osób mieszkających w Bydgoszczy. To właśnie w prywatnych archiwach możemy odnaleźć najistotniejsze wizualne opowieści o rzeczywistości doby transformacji prowadzone w ramach dialektyki obrazów małych codzienności i wielkich historii. Wracając do VHS – nośnika generującego niegdyś kreatywne systemy wymiany i wspólnoty, zamierzamy prywatne nagrania uczynić znów wspólnymi.

Czy domowe nagrania wideo mogą stać się przestrzenią do wytworzenia własnej opowieści? W jaki sposób pracować z potencjałem nostalgicznym obrazów transformacji? – mówią organizatorzy. Osoby zainteresowane przekazaniem swoich prywatnych nagrań VHS do digitalizacji i archiwizacji, proszone są o przekazanie nośników do kasy Teatru Polskiego w Bydgoszczy (od środy do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz na godzinę przed spektaklem) lub po uprzednim kontakcie (885 60 70 90) poza wskazanymi godzinami.

Po procesie digitalizacji Organizator nośniki – kasety VHS, płyty DVD i in. zostaną zwrócone właścicielce/właścicielowi. Przekazane nagrania VHS zostaną zdigitalizowane i zamieszczone w wewnętrznym archiwum Teatru Polskiego w Bydgoszczy. nagrania będą materiałem wyjściowym do stworzenia autorskiej partytury scenicznej, a w przyszłości spektaklu/performansu w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Przekazanie prywatnych nagrań VHS jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu.

Regulamin, oświadczenie oraz klauzula informacyjna dostępne TUTAJ lub w kasie TBP, lub w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy.

Nagrania można przekazywać do 19 marca 2023 roku w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Koncepcja i koordynacja projektu -  Klaudia Hartung-Wójciak.

WARSZTATY KONTEKSTOWE VHS/ Visual Homemade Stories (Bydgoszcz)

Wszystkie osoby uczestniczące w zbiórce domowych nagrań VHS Teatr zaprasza też do udziału w warsztatach kontekstowych z reżyserką i kuratorką projektu Klaudią Hartung-Wójciak. Spotkania będą odbywać się w trybie cotygodniowym wg podanych terminów. Uczestnicy zostaną zaproszeni do dyskusji kontekstowych wokół prywatnych nagrań oraz pracy improwizacyjnej z materiałami audiowizualnymi, prowadzonej na podstawie autorskiej partytury tekstowej VHS/ Instrukcja Obsługi Przeszłości Klaudii Hartung-Wójciak.

Liczba uczestników: 15 osób

Termin: pod koniec marca (dokładny termin zostanie podany wkrótce)

Partnerzy Wydarzenia: Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Fundacja Sztuk Performatywnych „Nostalgic Boys”, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dra Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Bydgoszczy.