logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Podwale częścią Salonu Bydgoszczy
Ulica Podwale obok zrewitalizowanego Starego Rynku staje się jedną z wizytówek Salonu Miasta. Najbardziej reprezentacyjne miejsca zyskują estetyczne oblicze i nowe funkcje.


Na finiszu są prace przy budynku na skrzyżowaniu z ulicą Długą. Czteropiętrową nieruchomość wykorzystywaną wcześniej przez bank przebudowywano na apartamenty.  Część parterowa ma być przeznaczona na działalność gastronomiczną lub usługową. Obiekt zostanie jeszcze wyposażony w windę.  Na elewacji zastosowano okładzinę imitującą klinkierową cegłę w beżowym kolorze. Elementy dachu obłożono blachą w szarym kolorze. Dzięki temu stosunkowo nowy budynek z 1965 roku zdecydowanie lepiej wpisuje się w przestrzeń Starego Miasta. Obecnie trwa ostatni etap prac.

W ubiegłym roku zakończył się natomiast remont budynku na rogu ul. Podwale i Magdzińskiego. Wymieniono w nim pokrycia dachowe i odrestaurowano elewację. Ulokował się tam klub rozrywkowy.

Trwa również przetarg na remont konserwatorski Hali Targowej. Nowa hala ma pełnić po rewitalizacji przede wszystkim funkcje gastronomiczno-handlowe. W takiej roli budynek najczęściej widzieli bydgoszczanie i eksperci biorący udział w konsultacjach. Aranżacją budynku po remoncie zajmie się operator, którego wyłonimy w drodze konkursu po wakacjach. W hali będzie mogła pojawić się antresola. Zakres prac konserwatorskich jest stosunkowo duży. Wstępnie zakładamy, że potrwają one około roku.

Północną część ulicy Powale po prawej stronie wieńczyć będzie natomiast zrekonstruowana ściana Teatru Kameralnego. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem konstrukcji obiektu. Duża część obiektu jest wznoszona od podstaw. Rewitalizacja gmachu przy ul. Grodzkiej 14 zakłada przywrócenie funkcji kulturalnych. W rozbudowanym i przebudowanym obiekcie znajdzie się między innymi duża sala teatralna - na widowni będzie mogło zasiąść około 200 widzów.

W części obiektu z salą teatralną znajdzie się również zaplecze garderobiane z sanitariatami, hol wejściowy z kasami i pomieszczeniami obsługi widzów, foyer, szatnie. Na drugiej kondygnacji w północnej części budynku funkcjonować ma zaplecze biurowe. Główne sanitariaty zlokalizowane będą w kondygnacji podziemnej. Nowy obiekt zostanie udostępniony w przyszłym roku.

Po zachodniej stronie ulicy powstaje natomiast kompleks usługowo-hotelowy. Tworzy go nowy budynek oraz odrestaurowana i rozbudowana kamienica przy ul. Grodzkiej.