logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Piwowarski przemysł wraca do Bydgoszczy
Dynamicznie rozwijająca się spółka Mazurska Manufaktura, zamierza uruchomić w Bydgoszczy nowy browar na terenach inwestycyjnych w sąsiedztwie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Firma zamierza wznowić produkcje marek piwa kojarzonego z miastem.


Od XVI wieku w dawnym klasztorze bernardynów (obecny kościół garnizonowy) warzono piwo. W szczytowym okresie w Bydgoszczy funkcjonowało kilkanaście browarów. Największy bydgoski browar założono w 1858 roku z inicjatywy Juliusza Strelowa. Przez wiele lat zabudowania piwowarów były charakterystycznym elementem ulic Ustronie i Wiatrakowej. W 1992 roku browar został sprywatyzowany. W 2006 roku obiekty zostały zamknięte, a trzy lata później główny budynek przy ul. Ustronie zburzono.

Piwowarskie tradycje miasta zamierza odbudowywać Mazurska Manufaktura, która przejęła prawa do kojarzonej z Browarami Bydgoskimi marki Bractwo.  – Znaleźliśmy atrakcyjną lokalizację pod tę inwestycję - mówi Jakub Gromek, prezes spółki Manufaktura Mazurska. - Nabyliśmy stary bunkier poniemiecki o powierzchni niemal 700 metrów kwadratowych.  Kupiliśmy też odpowiednią instalację o mocy na poziomie 20 tys. hl/rok, która zostanie sprowadzona z upadłego browaru w Niemczech. Docelowo, rozbudowa browaru pozwoli na rozwinięcie produkcji na jeszcze większym poziomie.

Inwestor zakłada, że browar przy ul. C. Ebrhardta zostanie uruchomiony już jesienią  tego roku. Jeszcze w okresie letnim na rynek wrócić ma piwna marka kojarzona z Bydgoszczą. 

Mazurska Manufaktura S.A. to rodzinna firma z siedzibą w zabytkowym, ponad 100-letnim browarze w Szczytnie. Spółka specjalizuje się w produkcji wysokoprocentowych alkoholi rzemieślniczych klasy premium. Spółka rozwija także markę MM Hygienic, pod którą dostępna jest seria środków do dezynfekcji.

W ostatnich latach warzenie piwa w Bydgoszczy rozpoczął rzemieślniczy  Kujawski Browar Regionalny Osowa Góra  oraz browary restauracyjne Warzelnia i Bierhalle.  
 
Fot. Materiały inwestora