logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Piękno zaklęte w secesyjnym detalu
Kończy się remont bogato zdobionej kamienicy przy ulicy Kwiatowej 3. Secesyjny detal znów zdobi tę część Śródmieścia. Zapraszamy do obejrzenia pierwszych efektów konserwatorskich prac. To już kolejna kamienica, która wypiękniała przy tej ulicy.


Budynek przy ul. Kwiatowej wzniesiono na planie prostokąta około 1906 roku. Pełni funkcję mieszkaniową. Kamienica liczy 4 kondygnacje. Frontowa elewacja zdobiona jest oryginalnym secesyjnym detalem. Szczególnie warto zwrócić uwagę na płaskorzeźby nad przejazdem bramnym w skrajnej części budynku.

W centrum znajduje się dawny numer budynku. Równie imponująco zdobiony jest szczyt kamienicy. Wśród motywów roślinnych wpisano rok powstania budynku a poniżej umieszczono maszkarona. Detali zdobiących elewację frontową jest znacznie więcej. Zachwyca też wykończenie i zróżnicowanie opasek wokół otworów okiennych, a także gzymsów rozdzielających kondygnacje. Nadają one budynkowi niepowtarzalnego charakteru.

Budynek z nr 3 wraz z sąsiednimi zabudowaniami stanowi jedną z ciekawszych pierzei w północnej części Śródmieścia. Pod koniec lat 50. XX wieku wzniesiono przy ulicy Kwiatowej również nowsze budynki (z numerami 5 i 13), które zachowały historyczną linię zabudowy i gabarytami dostosowano do sąsiednich kamienic.

W ostatnich latach na ul. Kwiatowej właściciele nieruchomości zlecili prace przy wielu innych budynkach. Estetyczny wygląd zyskały kamienice z nr 7 i 9. Przed kilkoma laty wypiękniała majestatyczna kamienica z nr 1 na rogu z ul. Pomorską. Udany remont przeszła też willa  z numerem 6 oraz budynki narożne przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza. Dzięki tym pracom ul. Kwiatowa staje się jednym z najciekawszych adresów w Bydgoszczy, gdzie można zobaczyć odrestaurowaną oryginalną zabudowę z przełomu XIX i XX wieku.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników, mostów. Zlecane są prace przy odtwarzaniu zieleni. Przy prezydencie działa Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań podnoszących estetykę miejskiej przestrzeni. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.