logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pamiętamy o Bohaterkach i Bohaterach
Syreny alarmowe o godzinie W, patriotyczna uroczystość pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego i symboliczne złożenie kwiatów – 1 sierpnia br., w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, uczciliśmy pamięć Bohaterek i Bohaterów tego patriotycznego zrywu. W uroczystościach wziął udział prezydent Rafał Bruski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Lech Zagłoba-Zygler.


 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Bydgoszcz pamięta o Bohaterkach i Bohaterach tamtych dni. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie „W” tradycyjnie pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na skwerze u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej. Prezydent Rafał Bruski i wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstania. Punktualnie o 17:00 - o godzinie „W” w mieście zawyły syreny alarmowe.

- Dzisiejsza uroczystość to akt patriotycznej powinności, wdzięczności i szacunku - mówił pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - To dowód na trwałą więź między pokoleniami. Za rok, za kilkadziesiąt lat również będziemy czcić bohaterów Powstania Warszawskiego, ponieważ pamięć o Powstańcach stanowi naszą narodową tożsamość. Wszyscy Powstańcy Warszawscy to ambasadorowie prawdziwej wolności. Bądźmy dumni, że są jeszcze wśród nas. Czerpmy z wartości, które wyznawali i którym dawali świadectwo. Wielu Powstańców nie doczekało jednak niepodległej Polski. Spoglądając na tragiczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą, cierpienie ukraińskich przyjaciół i skalę zniszczenia dokonywanego w myśl szaleńczej, zbrodniczej ideologii, z tym większym szacunkiem pochylamy się nad grobami tych, którzy przed laty, z odwagą, chwycili za broń, by jak obecnie nasi sąsiedzi chronić przyszłość kolejnych pokoleń. Zapowiadający godzinę „W” dźwięk syren alarmowych, który przed chwilą słyszeliśmy, nabiera dzisiaj, w tych pełnych niepokoju czasach, zupełnie innego wymiaru. W wielu ukraińskich miastach staje się codziennością, zwiastując zbliżające się niebezpieczeństwo. Niech i dla nas będzie on dzisiaj ostrzeżeniem, że wywalczona wolność nie jest darem danym nam raz na zawsze. Byśmy nigdy nie zapomnieli o trudnych kartach naszej historii i o cenie, jaką przyszło zapłacić naszym rodakom za możliwość życia w niepodległej ojczyźnie. O tym, co uczestnik powstania, generał Ścibor-Rylski, do końca swojego życia uważał za swoją największą nagrodę. Niech pamięć o powstańczych bohaterkach i bohaterach trwa wiecznie, stanowiąc niezwykły przykład umiłowania Polski dla kolejnych pokoleń młodych Polaków i znak nadziei na ostateczny triumf dla wciąż walczącej Ukrainy.

W uroczystościach na osiedlu Leśnym wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, władze samorządowe miejskie i wojewódzkie, radni Miasta Bydgoszczy, przedstawiciele wojska, harcerze, młodzież szkolna i poczty sztandarowe. Podczas Mszy Św. W Kościele Garnizonowym Miasto reprezentował zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Warto wiedzieć:

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17. 00, zwanej godziną „W”. Trwało 63 dni i było najdłuższą polską bitwą w czasie II wojny światowej. Akt kapitulacji Powstania przedstawiciele Komendy Głównej Armii Krajowej podpisali w podwarszawskim Ożarowie tuż po północy z 2 na 3 października. Powstanie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii naszego kraju, choć jednocześnie nadal toczą się dyskusje o zasadności powstańczego zrywu. Szacuje się, że w czasie dwóch miesięcy walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Straty poniosło też wojsko polskie: 16 tys. żołnierzy zostało zabitych lub zaginęło, 20 tys. odniosło rany, a 15 tys. żołnierzy trafiło do niewoli.